Masthead header

Spor genetiği ile ilgili her sorunun yanıtı bu kitapta

Korkut Ulucan’ın Şampiyon Geni adlı kitabı Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Gerçek doping genlerinizde mi gizli? 

Genetik uzmanı Korkut Ulucan’ın Şampiyon Geni adlı kitabı çıktı. Genetik kimliğimizin yardımıyla metabolizmamızın sınırlarını öğrenip bu sınırları zorlamak ve daha kısa sürede istenilen başarılara ulaşmak mümkün mü? Spor genetiği ile ilgili aklınıza takılan her sorunun yanıtını bulabileceğiniz Şampiyon Geni‘ni okuyunca spor genetiği ile ilgili bilgi kirliliğinin farkına varacak ve bu konuda son zamanlarda yapılan yanlış yorumların doğrusunu öğreneceksiniz. 

Arka Kapak Yazısı:

Boynunda asılı kramponları, bileklerine kadar inmiş tozluklarıyla kan ter içinde antrenmandan evine dönen küçük bir çocuk düşünün… Tek hayali sırtında taşıdığı formada ismi yazan futbolcu gibi olabilmek. Düşlediği yere ulaşmak için çıktığı uzun seyahatte sahip olduğu genler, onun yolunu mu açacak yoksa yoluna taşlar mı döşeyecek?

  • “Şampiyon” kimdir? Doğuştan şanslı olan mı, çok çalışan mı?
  • “Şampiyon geni” gerçekten var mı?
  • Neden bazı sporcular daha lider ruhludur, bazılarıysa kuralları sürekli ihlal eder?
  • Neden bazı futbolcular hep kırmızı kart görür? Oyun dışı kalmak onların genlerinde mi yazılıdır?
  • Gene yönelik beslenme ve psikolojik destek nasıl sağlanır?
  • Kişiye özel doğru antrenman metodu nasıl bulunur?
  • Bağımlılıklardan kurtulmak için doğru egzersiz var mıdır?
  • “Gen dopingi” nedir?
  • Hangi genlere doping uygulamak mümkündür?

Genetik uzmanı Korkut Ulucan, yıllardır moleküler genetik üzerine yaptığı çalışmaların şaşırtıcı sonuçlarını kaleme alıyor bu kitabında. Konsantrasyonun, ödül odaklı olmanın, depresyonun, hızın, zaferin ve yenilginin insan geninde gizlenen şifrelerini ve genetik biliminin bu yeni keşfedilen alanının bütün bir hayatı nasıl etkileyebildiğini bilimsel verilerle ortaya koyuyor.

Yazar Hakkında:

İstanbul doğumludur. Ortaöğrenimini Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde tamamlayarak 2009 yılında doktor (PhD) unvanını almıştır. Doktora eğitimi sırasında “Klinik Genetik” alanında çalışmalarda bulunarak ülkemizde ilk kez verilen Farmakogenetik ve Spor Genetiği projelerinde yer almıştır. 2000-2009 yılları arasında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmış, 2012-2014 yılları arasında Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik (İngilizce) Bölümü’nde Yardımcı Doçent kadrosu ile öğretim üyeliği yapmıştır. 2014 yılında “Doçent” unvanını almış, Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmaya başlamıştır. Aynı zamanda Üsküdar Üniversitesi’nde ders saat statülü dersler vermeye devam etmektedir. Akademik alanda 100’den fazla yayın, 200 kadar bildiri ve poster sunumu gerçekleştirmiştir. Çeşitli tıp kitaplarında editörlük ve bölüm yazarlığı yapmıştır. Tıbbi Genetik, Farmakogenetik, Beslenme Genetiği, Spor Genetiği, Doping, Gen Dopingi konularında dersler ve seminerler vermektedir. Özellikle “Spor Genetiği” ve “Dopingin Engellenmesi” konularında TEDX konuşmasının yanında ülkemizin birçok yerinde 100’den fazla seminer vererek “Temiz Spor” kültürünün gelişmesine destek vermiştir. Spor genetiği ve beslenme genetiği konusunda birçok uygulamanın ülkemize getirilmesinde aktif roller üstlenerek bu konularda birçok ödül almıştır. Akademik çalışmalarına ek olarak birçok derneğin kurulmasına öncülük etmiştir ve halen bu derneklere üyeliği devam etmektedir.

edebiyathaber.net (2 Aralık 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r