Masthead header

“Siyasalın Peşinde: Dünyaya Tragedyalarla Bakmak” söyleşisi 3 Şubat’ta

Ünsal Doğan Başkır, Nazile Kalaycı ve Devrim Sezer ile “Siyasalın Peşinde: Dünyaya Tragedyalarla Bakmak” söyleşisi 3 Şubat Cumartesi 14.00’te SALT Galata Atölye IV’te düzenleniyor.

Etkinlik bülteninden

“Kız kardeşi İsmene’nin Antigone’ye ‘Hep imkânsızın peşindesin’ diye yakınması bizi sarsar, çünkü o tarihsel bağlamı aşarak bize ulaşan evrensel bir yönü vardır o sözlerin: Bir yandan bu serzenişte itirazı itaatle boğan toplumsal konformizmden izler görür, diğer yandan insana özgü niteliklerden birinin, sonunda drama düşülebileceğini bile bile bu arayışın peşinden koşmak olduğunu korku ve hayranlıkla idrak ederiz. Tarihsel deneyimlerimizin tekrar tekrar gösterdiği gibi, siyasal eylemin dönüştürücü gücü de aynı arayıştan, başka ve daha adil bir dünya kurma arzusundan kaynaklanmaz mı?”*

Toplumsal meseleler ve siyaset felsefesi tartışmalarını tragedyalar bağlamında değerlendirmek ne gibi imkânlar sunar? Güncel sorunlar eşliğinde bu klasik metinler yeniden yorumlanabilir mi?

Siyasalın Peşinde: Dünyaya Tragedyalarla Bakmak’ın yazarlarından Ünsal Doğan Başkır, Nazile Kalaycı ve Devrim Sezer, tragedya etiği, adalet talebi ve demokrasinin paradoksları temaları etrafında şekillenen kitap üzerine söyleşecek. Programda, siyasetin dünden bugüne uzanan açmazları tragedya ve kuram ilişkisi odağında incelenecek.

Herkesin katılımına açık olan söyleşinin dili Türkçe’dir.

Ünsal Doğan Başkır Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi. 

Nazile Kalaycı Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi. 

Devrim Sezer İzmir Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi.

 *Kasım 2017’de Metis Yayınları’ndan çıkan kitaptan alıntıdır: Devrim Sezer ve Nazile Kalaycı, “Giriş: Klasik Tragedyalar, Çağdaş Sorular”, s. 21.

edebiyathaber.net (25 Ocak 2018)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r