Şirketler kâr etmek için mi değer yaratmak için mi vardır?

Ocak 6, 2023

Şirketler kâr etmek için mi değer yaratmak için mi vardır?

Alex Edmans’ın “Pastayı Büyüt” adlı kitabı, Ali Ümit Şensoy çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Şirketler kâr etmek için mi değer yaratmak için mi vardır? Çığır açan bu kitabında Prof. Alex Edmans ikisi arasında bir seçim yapılması gerekmediğini anlatıyor. Farklı sektörlerden ve ülkelerden örnekler vererek, değer yaratmayı amaçlayan şirketlerin uzun vadede tutarlı bir biçimde daha başarılı olduğunu gösteriyor. Ancak değer yaratmak isteyen şirketler güç kararlar vermek zorundadır. Alex Edmans amaçlarını gerçekleştirmek ve engelleri aşmak isteyen şirket liderleri için bir yol haritası sunuyor. Yatırımcılara hangi şirketlerin toplum ve hissedarlar için değer yaratabileceklerini anlamaları için ipuçları veriyor. Ayrıca sıradan vatandaşların daha iyi bir dünya yaratmak için işletmeleri nasıl etkileyebileceklerini anlatıyor.

“Profesör Alex Edmans Pastayı Büyüt adlı derinlikli yeni kitabında bir işletmenin para kazanması için başkalarının zarar etmesi gerekmediğini ileri sürüyor. Edmans başlıca amacı toplum için değer yaratmak olan bir iş anlayışını savunuyor.”
― Economist

“Pastayı Büyüt şirketlere hem kâr hem de değer yaratma olanağı veren öncü bir yaklaşımı, çok sayıda sektör ve ülkeyi kapsayan titiz kanıtlar eşliğinde sunuyor. Hangi yatırımlara yönelmek gerektiğini söyleyen bir eylem çerçevesi getiriyor ve engellerin nasıl aşılacağını gösteriyor. Şirketler bunu uygulayarak hem yatırımcılara kâr sağlayabilir hem de topluma değer sunabilir.”
― CEO Today

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Alex Edmans, Londra İşletme Okulu’nda Finans profesörüdür ve işletmeleri herkesin ortak menfaatlerine hizmet etmeleri için dönüştürme üzerine önde gelen otoritelerdendir. Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda ve Birleşik Krallık Parlamentosu’nda konuşmalar yapmış, toplamda 2,5 milyon izlenen “Hakikat Sonrası Dünyada Neye Güvenebiliriz” TED konuşmasını ve “Pasta Büyüten Zihniyet” ile “İşletmelerin Sosyal Sorumlulukları” TEDx konuşmalarını yapmıştır. Yatırımcı Forumu’nun icracı olmayan direktörüdür ve Londra Kraliyet Varlık Yönetimi’nin Sorumlu Yatırım Danışmanlık Komitesi’nde yer almaktadır. Wharton ve Londra İşletme Okulu’nda 24 öğretim ödülü kazanmıştır ve 2021 yılında Poets & Quants tarafından Yılın Profesörü seçilmiştir. Doktora derecesini MIT’de tamamlamış ve Morgan Stanley’de yatırım bankacılığı yapmıştır. Yazarın Sayfası 

edebiyathaber.net (6 Ocak 2023)

Yorum yapın