Umut dolu bir harekete geçme çağrısı: “Kıyamet Günleri”

Nisan 10, 2020

Umut dolu bir harekete geçme çağrısı: “Kıyamet Günleri”

Bryan Walsh’un “Kıyamet Günleri” adlı kitabı Profil Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Yok oluşumuza ne sebep olacak?

Kendimizi ve geleceğimizi nasıl kurtarabiliriz?

Kıyamet Günleri insanlığın karşı karşıya olduğu en önemli soruları cevaplıyor.

Meteorlar, salgın hastalıklar, nükleer savaş, iklim değişikliği, süper volkanlar, biyoteknoloji, yapay zekâ ve dünya dışı akıllı yaşam… Kitapta tek tek ele alınan bu konular bizi bekleyen en feci felaketlerin çarpıcı bir panoramik resmini oluşturuyor.

On beş yıllık kıdemli bilim muhabiri ve TIME editörü olan Bryan Walsh, araştırmasında, varoluşsal riskin modern bir analizini yapıp tehlikeli hatalarımızı ortaya koyuyor. İşi düşünülemez olanı düşünmek olan insanları ziyaret ederek, savunma cephesinin en ön hatlarında bulunanlarla röportaj yapıyor. Walsh’un açıklayıcı ve sürükleyici kitabının rehberliğinde NASA’daki meteor avcılarını, bir sonraki katil virüsün izini süren hastalık dedektiflerini ve bilim dünyasının daha birçok yıldızını takip ediyor; kendimizi korumak ve uygarlığımızın geleceğini garanti altına almak için atabileceğimiz somut adımların farkına varıyoruz.

Sonunda geleceğin nasıl olacağına karar verecek olan; bilgimizin derinliği, hayal gücümüzün yüksekliği ve hayatta  kalma isteğimiz olacak…

“Rahat bozucu, sürükleyici ve nihayetinde umut dolu bir harekete geçme çağrısı.”

—KIRKUS

“Walsh sansasyonel kötümserlikten hoşlanmıyor. Zorlu bir konunun üstesinden gelebilmek için biyologlar, klimatologlar, antropologlar, jeologlar, astronomlar ve hatta bir ahlak filozofuyla röportaj yapıyor. O zorlu konu: insanlığın yok oluşu.”

—Publishers Weekly

“Çıldırmak yerine, ‘Kıyamet Günleri’ni okuyun. Uygarlığımızın en karanlık kâbuslarına dair akıllıca ve garip bir şekilde umut dolu bir yolculuğu içeriyor.”

—Jeff Goodell, “The Water Will Come” kitabının yazarı

“Çok uzak olmayan bir gelecekte insan neslinin tükenmesine yol açabilecek bir dizi tehdidi konu eden endişe verici bir anlatı.”

—The Washington Post

Bryan Walsh

Princeton Üniversitesi’nden mezun oldu. On beş yılı aşkın bir süre boyunca “TIME”da dış muhabir, raportör ve editör olarak çalıştı. TIME.com’da ödüllü Ecocentric blogunu kurdu ve 20’den fazla ülkeden SARS, küresel ısınma ve soy tükenişi gibi bilimsel ve çevresel konularda haber yaptı. Eşi ve oğluyla birlikte Brooklyn, New York’ta yaşıyor.

edebiyathaber.net (10 Nisan 2020)

Yorum yapın