Sine Ergün’den yeni roman: Kopuk

Kasım 5, 2021

Sine Ergün’den yeni roman: Kopuk

Sine Ergün’ün yeni romanı “Kopuk” Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Artık her şey kopuk. Hiçbir şey birbirine bağlı değil.

Kopuk, günümüzün herhangi bir coğrafyasında herhangi bir bireyin dünyasını konu alan, unutmak, anımsamak ve bellek üzerine bir roman. Sine Ergün bu kısa ve yoğun metinde, sistemin baskısı karşısında unutmayı seçmiş birinin öyküsünü anlatıyor. Okurlara varoluşumuzun gerçek dayanağının, bizi birbirimize bağlayan görünmez ağlarda yattığını anımsatıyor.
 
Kopuk‘un isimsiz ana karakteri bir foto muhabiri. Korku ve karmaşanın hâkim olduğu bir kente yolculuğa çıkar: Orada tanıştığı rehber, tek yol göstericisidir.
 
Foto muhabirinin geçmişine dair varla yok arası, bölük pörçük anı parçaları vardır. Rehber ise aksine, kendisinin ve öncekilerin yaşadıklarının bilgisine sahip; kişisel ve toplumsal tarihinin bilincindedir. 
 
Foto muhabirinin kentteki cenazeye katılması ve çocuğunu arayan anneyle karşılaşmasıyla hayatında bir şeyler değişmeye başlayacaktır. Bu sırada çevrede olanlar nedeniyle dış dünya da baskısını gittikçe artıracak, onu art arda seçimler yapmaya zorlayacaktır. Kısa süre içinde kenti terk edecek, gittiği yerde yolunu bulması için önce onu oraya getiren yolu, yani geçmişini yeniden kat etmesi gerektiğini anlayacaktır.
 
#fotomuhabiri #sistem #baskı #toplum #yalnızlık #duyarsızlaşma #sorumluluk
 
Kopuk’a ilgi duyanlar için ek öneriler: Mevsim Yenice: Bilinmeyen Sular, Müge Koçak: Yankı, Müge İplikçi: Sil Baştan, Barış İnce: Çelişki, Gamze Arslan: Kanayak
 
Sayfa sayısı: 80
Fiyat: 17,50 TL         
 
SİNE ERGÜN, 1982’de doğdu. Öykü, şiir ve denemeleri dergi ve derlemelerde yer aldı. İlk kitabı Burası Tekin Değil‘i (2010) Bazen Hayat (2012) izledi. Bazen Hayat kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanı’na layık görüldü. Baştankara (2016) adlı kitabıyla ise Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü aldı. Baştankara çeşitli dillere çevrildi.

edebiyathaber.net (5 Kasım 2021)

Yorum yapın