Sinan Canan’ın ALFA’daki ilk kitabı: Hayatın Anlamı

Mayıs 31, 2024

Sinan Canan’ın ALFA’daki ilk kitabı: Hayatın Anlamı

Tıbbi fizyoloji alanındaki kapsamlı çalışmalarıyla tanınan nörobilimci Prof.Dr. Sinan Canan, ALFA Yayınları’ndan ilk kitabı Hayatın Anlamı’nı okurlarla buluşturdu.

Tanıtım metninden

İnsanlık tarihinin köklü ve derin sorularından hayatın anlamına dair bilimsel gerçekliklere dayalı ilgi uyandırıcı bir anlatı sunan kitap, yaşam yolculuğunu daha bilinçli ve kontrollü bir şekilde sürdürmek isteyenler için ilham verici bir keşfin kapılarını aralıyor.

Sinan Canan’ın akademik çalışmaları ve bilimsel birikimi ile güçlü anlatıcı kimliğinin bir arada harmanlandığı kitap, farklı disiplinleri bir araya getirerek hayatın anlamını farklı bağlamlarda yeniden sorgulamamız için bizi harekete geçiriyor. Yazarın keyifli ve sade anlatımı, üzerine sıklıkla düşünülen karmaşık konuları okurlara mümkün olduğunca kolay anlaşılır bir şekilde aktarıyor.

Dijital yayıncılık çalışmaları ve kitapları aracılığıyla bilimsel bilgilerin geniş kesimlere ulaşmasında önemli bir katkı sunan Sinan Canan, ALFA’dan çıkan ilk kitabı ile hayata dair temel soruları aramaya ve çözümlemeye devam ederken okurları için heyecan verici bir eseri daha ortaya koyuyor.

“Hayatın anlamı” pek büyük bir başlık. Herkesin ara sıra kendine sorduğu, sormasa da kimi zaman bilinçli ama çoğu zaman bilinç dışında hep aradığı temel bir mesele. Akıl denen yetenek nedeniyle “sürekli bir şeylere anlam vermek zorunda olan” bizler, buradaki varlığımızın da bir anlamı olmasını arzu ediyoruz.

Biz mutluluğu iki şey zannediyoruz: haz ve acıdan kurtulma hali. Haz aldığımız şeylerde, yemek yemek, cinsel ilişki dahil olmak üzere her şeyde ortak bir yön var: Bitiyor.

Biz, insan olarak, yediğimiz yemeğin, ilişkinin, haz veren herhangi bir aktivitenin biteceğini bilen tek varlığız. Aldığımız hazzın biteceğini biliyoruz, o nedenle bir yandan bize çok haz verirken aynı esnada bitecek olmasının hüznünü yaşıyoruz.

Yorum yapın