Shaun Tan’in imzasıyla “Uzak Bir Diyardan Eskizler”

Eylül 30, 2022

Shaun Tan’in imzasıyla “Uzak Bir Diyardan Eskizler”

Shaun Tan’in “Uzak Bir Diyardan Eskizler” adlı resimli kitabı, Damla Kellecioğlu çevirisiyle Desen Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Sanatsal yaratıcılığın ardındaki buzdağı

Oscar ödüllü Shaun Tan’in imzasını taşıyan Uzak Bir Diyardan Eskizler, milyonlarca sanatseverin belleğinde iz bırakan Uzak kitabının eskizlerinden oluşan nadide bir koleksiyon albümü. 

Ucu açık fikirlerden sayısız çizime uzanarak, sözsüz bir anlatının yıllar içerisindeki evrimini gözler önüne seren kitap; bir sanatçının yaratım serüvenine ve nihai bir eserin ortaya çıkışına tanıklık ettiriyor. 

Shaun Tan, tasarladığı görüntülerin sessiz dilini çözmemize kılavuzluk ettiği bu çalışmasında ayrıca, resimlediği büyülü evrenin arkasındaki gizleri de birer birer açıklığa kavuşturuyor.

Değişik göçmen öykülerinden damıtılarak evrensel bir anlatıya dönüşen Uzak kitabına bambaşka gözlerle “yeniden” bakmamızı sağlayan Uzak Bir Diyardan Eskizler, her detayı karakalemle çizilmiş kült bir eserin ortaya çıkış hikâyesini günyüzüne çıkarıyor. Küçük motiflerden tamamlanmış sanat eserlerine pek çok etkileyici çalışmaya sayfalarında yer veren kitap, uzun soluklu bir projenin adım adım izini sürüyor. 

Uzak‘ı yaratım sürecinin tüm aşamalarını görmenin başkaları için de büyüleyici olabileceğini hayal ediyorum.”

Shaun Tan, her ne kadar elinde bavul taşıyan yalnız bir adamın zihninde canlandırdığı hayal görüntüsünden yola çıkarak Uzak‘ı resimlemeye başladığını ifade etse de; buzdağının görünmeyen kısmında anlatılmayı bekleyen daha nice hikâyesi var. 

Ve şimdi buzdağının görünmeyen kısmına bakma vakti!

Tadımlık>>>

Shaun Tan

1974 yılında Avustralya’da doğan sanatçı, ilk illüstrasyonunu 16 yaşındayken yayımladı. Kariyeri boyunca, ”Hugo”, ”Alma-Priest” gibi pek çok saygın ödüle değer görülen Tan’in kendi çizimlerinden oluşan 20’yi aşkın kitabı bulunuyor. Farklı disiplinlerden beslenen çok yönlü sanatçı kişiliğiyle dünya çapında üne kavuşan Shaun Tan, 2011’de ”En İyi Kısa Animasyon” dalında Akademi (Oscar) Ödülü’nü kazandı.

Kitapları>>>

edebiyathaber.net (30 Eylül 2022)

Yorum yapın