Sevgi Saygı’dan çocuklara: “Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı!”

Nisan 14, 2016

Sevgi Saygı’dan çocuklara: “Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı!”

babaanneminSevgi Saygı’nın yeni çocuk kitabı “Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı!Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden
Polisiye tadında kitaplarıyla çok sevilen senarist, yazar Sevgi Saygı, son çocuk romanıyla okurlarını yine mizahla harmanladığı eğlenceli bir maceraya davet ediyor. Birbirinden ilginç karakterleri, temposu hiç düşmeyen kurgusu ve yalın ama muzip anlatımıyla dikkati çeken roman, çocukların sınırsız hayal dünyasının peşine takılıyor. Yetişkinler için zorlu bir süreç olan Alzheimer hastalığının çocuk dünyasındaki yansımasını gerçekçi diyaloglar ve mizahi bir üslupla aktaran yazar, arkadaşlık ilişkilerinden aile bağlarına, nesillerarası iletişimden toplumsal cinsiyet rollerine, pek çok konuyu ustalıkla işliyor. Gözlem gücünü ve senaristlik deneyimini yansıttığı romanlarıyla büyük beğeni toplayan Sevgi Saygı, çocuklar için yazdığı “Memo’nun Macerası” dizisi ve Şimugula adlı çocuk kitaplarının yanı sıra, genç edebiyattaki verimiyle de tanınıyor.

Alaz ve Ayaz, babaanneleri Behice Hanım’ın, yani Bici’nin günden güne değişen hallerine bir türlü anlam veremez. Bu işin arkasında, olsa olsa uzaylılar vardır! Birkaç arkadaşıyla birlikte “Uzaylılarla Yakın Temas” (UYT) grubunu kurar ve gizlice bir plan yaparlar: Yaşlılar izlenmeye alınacak, uzaylılar tespit edilecektir. Ancak, küçük dedektiflerin planı beklenmedik olaylarla karışır…

Sevgi Saygı, İzmir’de doğdu. 1981’de Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü, 1985’te Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü’nü bitirdi. Aynı yıl Atıf Yılmaz’ın filmlerinde yönetmen asistanı olarak görev aldı. TRT İstanbul Radyosu’nun Arkası Yarın, Radyo Tiyatrosu ve Çocuk Bahçesi kuşakları için kaleme aldığı oyunların yanı sıra, Tiyatro Ti için “Hayalet ve Başkan” oyununu yazdı. Çocuklar için ilk romanı Babam Nereye Gitti?‘yi, devam kitapları Amcama Neler Oluyor? ve Gizemli Günler izledi. Şimugula adlı çocuk romanıyla da dikkati çeken Saygı, “Bebek” adlı öyküsüyle Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin (FABİSAD) 2013 Gio Ödülleri’nde dereceye girdi. 2014’te yayımlanan gençlik romanı Peri Efsa‘nın (ON8) ardından, 2004’teki ilk romanı Gezgin de, 2015 yılında ON8 tarafından aynı adla yenilendi. Son çocuk romanı, Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı! olan yazar, İzmir yakınında Gencelli’de köpek ve kedileriyle yaşıyor.

edebiyathaber.net (14 Nisan 2016)

Yorum yapın