Senarist ve edebiyatçılara ısrarla tavsiye edilir: “Diyalog Yazma Sanatı”

Ekim 8, 2021

Senarist ve edebiyatçılara ısrarla tavsiye edilir: “Diyalog Yazma Sanatı”

Mark Axelrod’un “Diyalog Yazma Sanatı” adlı kitabı, Ayda Akça Akkoç çevirisiyle Küsurat Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Önermeniz, karakterleriniz, tretmanınız hazır. Kahvenizi aldınız, masanın başına geçtiniz, bilgisayarınızı açtınız. İlk sekansı yazmaya koyuldunuz. Dış, gece, kadın ve adam. Tüm aksiyon zihninizde, olanca haliyle döktünüz beyaz sayfanın parıldayan sularına. Cümleyi bitirdiniz, noktayı koydunuz. Ve başlangıca, söze döndünüz!  

Kadın, adama ne diyecek? Söylemesi gerekenleri seçerken hangi kelimeleri kullanacak? İzleyiciyi ekrana bağlayacak o diyalog nasıl kurulacak ve daha da önemlisi bu diyalog hikâyeyi nasıl ilerletecek?

Oyuncak Hikâyesi, Yurttaş Kane, Thelma ve Louise, Kazablanka, Amerikan Güzeli, Sunset Bulvarı, Jules ve Jim, Can Dostum, Çin Mahallesi, Annie Hall. Bu filmlerden en az birini izlediyseniz bu kapağın altında sizi ilgilendiren meseleler var demektir.

Çünkü bu kitap senaryo yazmak isteyenler, sinema okuyanlar, deneyimli yazarlar, film uzmanları kısacası hikâyenin bütünleştirici gücüne ve sihrine inanan herkes için. Diyalog Yazma Sanatı, en başarılı Hollywood senaryolarını odağına alarak diyaloğu görsel sanatın karşısında değil, onunla işleyen bir taktik unsur olarak inceliyor.

Göreviniz: Kapağı açın ve kitabı okumaya başlayın. Rosebud!

Yazar hakkında

Karşılaştırmalı Edebiyat Profesörü ve Chapman Üniversitesi (ABD), John Fowles Yaratıcı Yazarlık Merkezi müdürüdür. Aynı zamanda senaryo, roman ve tiyatro oyunu yazmaktadır.

edebiyathaber.net (8 Ekim 2021)

Yorum yapın