Selçuk Altun, Times Literary Supplement’ta

Mart 9, 2017

Selçuk Altun, Times Literary Supplement’ta

selçukaltunDünyanın köklü edebiyat dergilerinden İngiliz “Times Literary Supplement” 24.02.2017 tarihli sayısında yazar Selçuk Altun’u tanıttı.

Amerikalı araştırmacı yazar Scott Sherman’ın kaleme aldığı yazıda; Altun’un zarif romanlarının İstanbul’a melankolik mesajlar yollarken gizemi de eklediği ve onun bir bibliyofil ve filantropist olduğu da belirtildi.

Ayrıca Altun’un Samuel Beckett’in başyapıtı “Godot’yu Beklerken” ile ilgili, Batıda ses getiren teorisine de (Godot gelmeyecektir, çünkü o zaten sahnededir) yer verilirken oyundaki bazı repliklerle Türkiye’deki gelişmeler arasında paralellikler kuruldu.

Yazının tamamına ulaşmak için>>>

Kitapları, İngiltere, Fransa, İtalya, Sırbistan, Hırvatistan, Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya, Endonezya ve Lübnan gibi ülkelerde basılan Selçuk Altun 1950’de Şavşat-Artvin’de doğdu. Diyarbakır ve Samsun Maarif Kolejleri’nden sonra 1973’te Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde, 1974’te master’ını tamamladı. Özel sektörde, genellikle finans kesiminde yöneticiliğin yanı sıra YKY’de on iki yıl yönetim kurulu üyeliği ve beş yıl başkanlık yaptı.

edebiyathaber.net (9 Mart 2017)

Yorum yapın