Selahattin Yolgiden’den yeni şiir kitabı: “bach’ın şemsiyesi” 

Mayıs 18, 2023

Selahattin Yolgiden’den yeni şiir kitabı: “bach’ın şemsiyesi” 

Selahattin Yolgiden’in yeni şiir kitabı “bach’ın şemsiyesi” Orlando Poetry Art etiketiyle yayımlandı. 

Tanıtım bülteninden

Buyruksuz bir Bach sonatının dokuz farklı süratte duyacağınız dokuz başlı şiirini tek bir “şemsiye”nin altına toplayan şair, eserini “16” serisi için hususi olarak kaleme aldı. Şair kısa süre önce de 16. Metin Altıok Şiir Ödülü’nün sahibi olmuştu. 

eisenach’a gidemedik

bach beklesin biraz daha

dilimizde notalarla

la.

Orlando Poetry Art’ın “16” adlı serisinin dördüncü (04) eseri olan “bach’ın şemsiyesi” yalnızca 72 adet basıldı ve her bir nüshası numaralandırıldı.

Orlando Poetry Art ve 16 Serisi

Orlando Poetry Art 2019 yılında “deneysel ve yenilikçi” şiirler yayımlamak üzere Nilgün Emre ve f. Rüzgâr tarafından kurulan Orlando dergisinin bünyesinde yer alan, “small press” yayıncılığı benimsemiş bağımsız bir oluşumdur. Kısaca OPA diyebileceğimiz oluşum, şu sıralarda “16” adlı bir seri oluşturma hedefiyle yola çıkmıştır. Bu seri, hem hacim hem ebat hem de içerik olarak novella-vari şiir kitaplarının yayımlandığı günümüz yayıncılığına bir alternatif sunmakta; sade kapak tasarımları, 17×12 boyutları, “16 sayfa” içeriği, sınırlı sayıdaki numaralı baskısı, kitap kâğıdı ve tel dikiş detaylarıyla, şiirin estetik ve indirgenebilir yapısına uygun “minimal” bir kitap / kitapçık formu oluşturmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda 16, yalnızca “on altı” seçkin şairin dosyasını yayımlama düşüncesiyle koleksiyonluk bir değer hedeflemektedir. 

İletişim:

İnstagram: orlandopoetryart

E-mail: [email protected]

edebiyathaber.net (18 Mayıs 2023)

Yorum yapın