Sedef Ecer, kitapseverlerle Ankara, İstanbul ve İzmir’de bir araya geliyor

Mayıs 23, 2024

Sedef Ecer, kitapseverlerle Ankara, İstanbul ve İzmir’de bir araya geliyor

Sedef Ecer Ankara, İstanbul ve İzmirde okurlarıyla buluşuyor. 1985’ten beri hayatını Fransa’da sürdüren ve ortaya koyduğu çalışmalarla geniş kitlelerin ilgisini çeken Sedef Ecer, Everest’teki ilk kitabının okurlarla buluşmasının ardından Institut Français de Turquie öncülüğünde Ankara, İstanbul ve İzmir’deki okurlarla bir araya gelecek. Yazar 24 Mayıs’ta 19.30’ta Ankara’da, 27 Mayıs’ta saat 19.30’ta İstanbul Minoa Pera’da, 29 Mayıs’ta 18.00’de Institut Français de Turquie’de.

Milli Servet

İstanbul doğumlu yazar, senarist ve dramaturg Sedef EcerEverest Yayınları‘ndan çıkan ilk kitabı Milli Servet‘i okurlarla buluşturdu. Orijinali Fransızca olan roman, Türkçeye Ebru Erbaş tarafından çevrildi. Ocak 2021’de JC Lattès tarafından yayımlanan ve halihazırda edebiyat ödüllerine layık görülen, orijinal adı Trésor National olan eser, merkezine Türkiye’nin 12 Eylül sonrası dönemini alıp; bireye ve topluma dair unsurları güçlü bir anlatıyla sunuyor.

“Esra Zaman, Şehir Tiyatrosu’nda sahnelemeye hazırlandığı kendi cenaze töreni için benden bir anma yazısı istediğinde ilk başta öfkelendim ve anında reddettim. Ama bu fikir ufak ufak, aklımın bir köşesinde yer etti. Hatta birkaç gün sonra beni korkutmakla birlikte hoşuma bile gitmeye başladı. Korkumun sebebi basitti: Esra  Zaman benim annem ve o, Türk sinemasının en büyük yıldızı.”

16 yaşında ailesini ve ülkesini terk ederek Paris’e yerleşmiş olan Hülya; Yeşilçam melodramlarının büyük yıldızı, annesi Esra Zaman ve 12 Eylül döneminde öldürülmüş foto muhabiri babası İshak. Ölüm döşeğindeki annesinin bu tuhaf, neredeyse uygunsuz çağrısı Hülya’yı geçmişi yeniden inşa etmeye götürür; sarsıcı bir anne-kız ilişkisi ekseninde simaları ve güç ilişkileriyle Türkiye’nin kültür sanat hayatını kuşatan, aynı zamanda yakın siyasi tarihin sorgulandığı bir roman çıkar ortaya. 

1985’ten bu yana Fransa’da yaşayan dramaturg, tiyatro yönetmeni, senaryo, oyun ve roman yazarı Sedef Ecer, Fransa’da ilk çıktığında çok büyük bir ilgiyle karşılanan Milli Servet ile edebiyat sahnesine unutulmaz kahramanlar kazandırıyor.

“Anne-kız ilişkileri, eski İstanbul özlemi ve Türkiye tarihinin son yıllarda yaşadığı çalkantılar üzerine büyüleyici bir roman […] Sedef Ecer çok gerçekçi bir hikâye yazmayı başarmış…”
Le Monde

“Bu roman, bir kızın annesine olan aşkının ve nefretinin ilanı.”
Libération

edebiyathaber.net (23 Mayıs 2024)

Yorum yapın