Masthead header

Şebnem İşigüzel’den çocuklara: “Bir Puding Hikâyesi”

bir_puding_hikayesi_kapak.inddŞebnem İşigüzel’in 5 ve üstü yaş grubu için yazdığı Bir Puding Hikâyesi Can Çocuk Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çağdaş edebiyatımızın duyarlı kalemlerinden Şebnem İşigüzel’in ilginç ve sürprizli öyküsü, İpek Konak’ın rengârenk desenleriyle okurları tadına doyulmaz “bir puding hikâyesiyle” buluşturuyor. 

“Hayal kura kura karıştırdığım pudingim tam pişmişti ki, kapı çaldı! Evet, puding pişirmeyi de biliyorum. Çok kolay. Hemen öğrendim. Evet, hâlâ küçük bir çocuk annesiz babasız nasıl yaşar diye soruyorsanız… Bunu sonra anlatırım. Şimdi kapıyı açmam lazım.” 

Her şey bir puding 

hikâyesiyle başladı.

İçine çokça hayal,

biraz da muziplik kattı!

Çocuk eve yine yalnız girdi. Kimse de sormuyor, “Annesi babası nerede?” diye. Çünkü çocuk, zamanında öğrendiği bir numara sayesinde, herkesi ailesiyle yaşadığına inandırdı. Ancak, “Bay Bukalemun” adını taktığı komşusu bir şeylerden kuşkulandı ve işin aslını öğrenmeye kararlı. Adamcağız ne bilsin her şeyin bir puding hikâyesiyle başladığını… 

Çağdaş edebiyatımızın duyarlı kalemlerinden Şebnem İşigüzel, çocuklar için yazdığı bu keyifli öyküde, birbirinden bihaber insanların dünyasında farkındalığın ve anlayışın önemini hatırlatıyor.

**

“Hayır, vantilatör değil! VANTRİLOK.

Vantilatör bir pervanedir, döner ve havayı serinletir.

V-A-N-T-R-İ-L-O-K, dudaklarını kıpırdatmadan, sesi kendi ağzından çıkmıyormuş gibi duyurarak konuşabilme becerisi olan, bu beceriyle sahneye çıkan ve sahnede tek kişi olduğu halde

karşılıklı iki kişi konuşuyormuş gibi gösteri yapabilene denir.

Sihirbazlığı babamdan, böyle dudaklarımı

kıpırdatmadan konuşmayı annemden öğrenmiştim.

Biliyorum, aynı yaştayız… Tamam, dudaklarımı kıpırdatmadan yani karnımdan nasıl konuştuğumu merak ediyor olabilirsiniz,  ama bundan önce…

…bir annemin olup olmadığını merak etmeniz gerekmez mi?

Ya da babamın?..

Yani… ben olsam, asıl bunu merak ederdim.

Şebnem İşigüzel:

1973 Yalova doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Yalova’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Antropoloji Bölümü’ne girdi. Pek çok dergi, gazete ve televizyon kuruluşunda muhabirlik ve editörlük yaptı. 1993 yılında ilk kitabı olan Hanene Ay Doğacak ile Yunus Nadi Öykü Ödülü‘nü kazandı. Bu kitabı Öykümü Kim Anlatacak (1994) ve ilk romanı olan Eski Dostum Kertenkele (1996) takip etti. Eylül 2009’da “Kevnedostê Min Gumgumok” ismiyle Ronî War tafından Kürtçeye çevirildi. Sonrasında Sarmaşık (2002), Çöplük (2004), Resmigeçit (2008), Kirpiklerimin Gölgesi (2010), Venüs (2013), Gözyaşı Konağı, Ada 1876 (2016) adlı kitapları yayımlandı. Bir Puding Hikâyesi Şebnem İşigüzel’in Can Çocuk Yayınları’ndaki ilk kitabı.

edebiyathaber.net (8 Mart 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r