Masthead header

“Satılan Gülüş”: Gülmek özgürlüktür! | Gaye Dinçel

Düşünsenize… Gülüşünüz artık sizde değil, geriye “pis” bir sırıtış kalmış, gülmeye çalışınca ortaya çıkan garip bir ifade.

Satılan Gülüş’te, kahramanımız Timm, o şen kahkahalarını, o sıcak çocuk gülüşünü Baron Silbi diye birine satıyor. “Hani şu karnının derinliklerinden yükseliyormuş izlenimi veren ve hıçkırıkla biten” neşeli çocuk gülüşü, hatırladınız mı? “Öyle gülüyorum hâlâ!” diyorsanız harika! Diyemiyorsanız biraz çalışın bakalım.

Bu Baron Silbi denen adam, turşu satan suratına Timm’in gülüşünü kondurarak “neşeli” birine dönüştüğünü sanıyor. Hem kötü hem de çocuk gibi gülen bir adam hayal edebiliyor musunuz? Yazar söylemiyor ama onun Şeytan olduğunu anlıyoruz. Şeytan’ın Avukatı filminde Şeytan’ı canlandıran Al Pacino’yu  getirin gözünüzün önüne. O korkunç gülüşünün yerine kıkırtılı bir çocuk gülüşü koyun. Ne trajikomik bir sahne!

Timm, üvey ailesine yaranmak için yaptığı anlaşmayı bozabilecek mi? Tüm bahisleri kazanma ayrıcalığından vazgeçecek mi? Para mı daha değerli gülüşü mü? Gülüşünü geri alabilir mi? Dünyanın en zengin adamı olan Baron’la baş edebilecek mi?

Mücadeleyle dolu maceralara bayılırım! Üstelik yazarla birlikte yedi gün boyunca dinliyoruz hikâyeyi. Kimden mi? Belki Timm’den…

Romanın sevdiğim yanlarından biri de yolculuklar. Yunanistan, Mezopotamya, İtalya… Gemi, tren, uçak… Şeytan’ı aramak için yola çıkan Timm onunla karşılaştığında neler olacak? Baron’la yolculuk nasıl geçecek?

Timm yalnız değil. Mücadelesinde ona destek olan Timm kadar sevdiğim arkadaşları var. Güçlü dümenci Jonny, mücadeleci Bay Rickert, zeki ve gizemli Kreschimir. Ya Baron’un adamları? Her anı onu satmak için değerlendiren ortakları. Onların yararı olacak mı Timm’e?

Çocuk edebiyatının klasiklerinden sayılan bu farklı kitabı, Günışığı Kitaplığı “Genç Roman” dizisinden yayımladı. Kitapları 40 dile çevrilen, bol ödüllü James Krüss’ün bu romanını, Suzan Geridönmez duru bir çeviriyle sunuyor. Her yaştan genç için yeni bir okuma deneyimi…

Neşesiz bir hayat… Mümkün mü? Gülüşünüzün değerini hatırlayın, bana hatırlattı Satılan Gülüş. Gülmek özgürlüktür!

Gaye Dinçel – edebiyathaber.net (20 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r