Saša Stanišić’in 2019’da Almanya’da yılın kitabı seçilen romanı Türkçede

Ağustos 19, 2021

Saša Stanišić’in 2019’da Almanya’da yılın kitabı seçilen romanı Türkçede

Saša Stanišić’in “Köken” adlı romanı, Gülçin Wilhelm çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bosna kökenli yazar Saša Stanišić’in 2019’da Almanya’da yılın kitabı seçilen romanı, hüzünle neşeyi, yaşanmış hayatla kurmacayı hemhal etmeyi başarıyor.

Vatan, vatandaşlık üzerine, bir yerde yerli olmak üzerine… Avrupa, Doğu-Batı, Balkan üzerine… Hafıza üzerine… Hıristiyan veya Müslüman diye kaydedilmek üzerine… Büyükbabalar büyükanneler anneler babalar üzerine… Büyümek üzerine… Bir hayat hikâyesi, Köken.

Köken, dağılan Yugoslavya’dan, harap edilen Bosna’dan Batı’ya sığınan bir ailenin, o ailenin çocuğunun kâbuslarla, hayallerle, anlamazlıklarla, çok hızlı olgunlaşmalarla, alışamamalar ve uyumlanmalarla dolu hayat hikâyesi. Hayatta kalmalardan hayat kuran bir hayatın hikâyesi.

“Muazzam bir kitap, insanın okumakla kalmayıp evlat edinmek isteyeceği türden.”

Dirk Knipphals, Tageszeitung

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Saša Stanišić

1978’de o sıralar Yugoslavya’nın bir parçası olan Bosna-Hersek’te, Višegrad’da doğdu. Yugoslavya iç savaşı başlayınca ailesi 1992’de Almanya’ya iltica etti. Heidelberg Üniversitesi’nde Slav Dilleri ve Edebiyatı öğrenimi gördü. 2004’te edebi metinler yazmaya başladı. Başta 2019’da Almanya’da yılın kitabı seçilen Herkunft (Köken) olmak üzere birçok eseri ödüle layık görülmüştür.

edebiyathaber.net (19 Ağustos 2021)

Yorum yapın