Mizah dozu yüksek çok satan bir polisiye

Kasım 1, 2021

Mizah dozu yüksek çok satan bir polisiye

Richard Osman’ın “Perşembe Günü Cinayet Kulübü” adlı romanı Bilgi Yayınevi etiketiyle kasımda yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

DÖRT SIRA DIŞI ARKADAŞ.
ŞOK EDİCİ BİR CİNAYET.
 
PERŞEMBE GÜNÜ CİNAYET KULÜBÜ’NE HOŞ GELDİNİZ!
 
Huzurlu bir emekli köyünde yaşayan yetmişli yaşlardaki dört arkadaşın haftada bir Perşembe günleri toplanıp yaptıkları bir etkinlik vardır: Zihin jimnastiğiyle daha önce çözülememiş cinayetleri çözmek. 
 
Peki bu dört sıra dışı arkadaş kendilerini hemen yanı başlarında işlenen vahşi bir cinayet vakasının ortasında bulunca ne yapacaklar? Elizabeth, Joyce, İbrahim ve Ron seksenlerine merdiven dayamış olabilir ama hâlâ pek çok numaraları var. Bu aykırı ama harika çete çok geç olmadan katili yakalayabilecek mi?

Mizah dozu yüksek bir polisiye olan Perşembe Günü Cinayet Kulübü, Richard Osman’ın ilk romanı olmasına karşın yayımlandığı yıl İngiltere’de bir milyonun üzerinde satarak rekor kıran ilk kitap oldu, The Sunday Times’ın çoksatanlar listesinde 40 hafta boyunca 1 numarada kaldı, pek çok dile çevrildi. 

16 Eylül 2021’de çıkan serinin ikinci kitabı İki Kez Ölen Adam da çıkar çıkmaz İngiltere’de çoksatanlar listesinin ilk sırasına yerleşti.

Övgüler:
“Tam bir her şeyden kaçış kitabı.”
Guardian
 
“Dâhice, etkileyici ve iğneleyici bir mizah!”
Good Housekeeping
 
“Richard Osman’ın son derece başarılı ilk romanı, ender rastlanan bir kitap.
Komik bir gizem barındıran başarılı bir suç romanı.”

Irish Times
 
“Yılın en eğlenceli kitaplarından… İyi yazılmış, kahkaha dolu ve oldukça keyifli.”
Daily Express

Yazar Hakkında:

Richard Osman 28 Kasım 1970, İngiltere doğumlu. Daha önce yaptığı televizyon programlarıyla komedyen, yapımcı, televizyon sunucusu olarak eğlence dünyasında tanınan biriydi. Ziyaret ettiği lüks bir huzurevinden ilham alarak yazdığı Perşembe Günü Cinayet Kulübü’nü gizlilik içinde on sekiz ayda tamamladı. Bu ilk kitabıyla yazarlık kariyerine adım attı ve kısa sürede çok satan yazarlardan biri oldu. 

2021’de The British Book Awards tarafından yılın yazarı seçildi. (https://www.thebookseller.com/british-book-awards/author-year)

edebiyathaber.net (1 Kasım 2021)

Yorum yapın