Masthead header

Sarnıç Öykü’de bu ay: “Yel Etekli Kuş Kanatlı”

Sarnıç Öykü  8. sayısında odağına, iki yıl önce aramızdan ayrılan usta öykücü Fahrettin Demir’in Yel Etekli Kuş Kanatlı adlı kitabını alıyor. Yakın dostları ve okurlarının yazılarıyla “Odak Kitap” bölümünde anılan Fahrettin Demir’in öykücülüğe bakışının ele alındığı inceleme yazılarını Kadir Yüksel, Nuri Aksakal, Nur Yazgan ve Faruk Duman kaleme alıyor. Bu sayıda ayrıca Fahrettin Demir’in kitaplarında yer almayan bir öyküsüne de yer veriliyor.

Sarnıç Öykü’nün bu sayısında yer alan çeviri öykülerden biri, İran edebiyatının usta yazarı Sadık Çubek’in imzasını taşıyor. Çağdaş İran edebiyatının en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilen Sadık Çubek’in “Adl (Adalet)” adlı öyküsünde ölmek üzere olan bir atın çevresinde toplanan, eylemsizliğine yenilmiş bir grup insanın sarf ettiği basiretsiz konuşmalar, çıplak bir gerçeklikle ortaya konuluyor. Bir diğer çeviri öykü ise Pulitzer ödüllü Amerikalı yazar Steven Millhauser’e ait: “Bıçak Atıcı”. Üçüncü çeviri öykü Nobel Edebiyat Ödülü için de adı geçen, pek çok ödül sahibi olan İrlandalı yazar William Trevor’un imzasını taşıyor: “Evin Kadını”.

Dergideki diğer öyküler ise Aziz Gökdemir, Işık Kansu, Remzi Karabulut, Deniz Tarsus, Bahri Vardarlılar, Büşra Özcan ve Ademhan Esen’in kaleminden çıkıyor.

“Damla-lık” bölümünde kısa haberlerin yanı sıra Faruk Duman’ın son kitabı Baykuş Virane Sever üzerine yapılan kısa sohbete yer veriliyor.

“Kült Kitap” bölümünde ise Murat Yalçın’ın, Onat Kutlar’ın “İshak” adlı kitabı üzerine hazırladığı incelemesini okuyabilirsiniz.

Kadir Yüksel “Öykü Vitrini” köşesinde, Çağdaş Macar edebiyatının en önemli temsilcilerinden biri olan Peter Nadas’ın Ölümle Baş Başa, Juan Rulfo’nun Ova Alev Alev ve Raymond Carver’in Aşk Konuştuğumuzda Ne Konuşuruz kitaplarını ele alıyor.

Sarnıç Öykü; D&R, Nezih, İnkılâp, İmge, Pandora, Kitapsan, Remzi, Mephisto, Kırmızı Kedi, Penguen, Ada, Seyhan, Dost, Turhan, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve diğer tüm kitapçılarda…

edebiyathaber.net (28 Mart 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r