Sarnıç Öykü dergisinin dördüncü sayısı çıktı

Aralık 11, 2012

Sarnıç Öykü dergisinin dördüncü sayısı çıktı

Sarnıç Öykü dergisinin Aralık sayısında Truman Capote’nin daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış olan “Yatlar ve Olaylar” (Yachts and Things) adlı öyküsü ile Babilli bir öğrencinin defterinden alınan Sümerce bir öyküye yer veriyor.

Sarnıç Öykü, ilk kez Türkçeye çevrilen öyküler dizisine Frank O’Connor, Kate Chopin ve Alberto Ruy Sánchez’in öykülerini de ekliyor. Dergideki birbirinden değerli diğer öyküler ise Hürriyet Yaşar, Berna Durmaz, İrem Karabaş, Ferhat Emen, Pınar Sönmez ve Neslihan Eren’in kaleminden çıkıyor.

“Odak Kitap” bölümünde dünyanın önemli çağdaş öykü yazarlarından Etgar Keret’in “Kapı Birden Vuruldu” adlı kitabı ele alınıyor. Tülin Er’in yazarla yapmış olduğu söyleşinin yanı sıra, Kaya Tokmakçıoğlu, Seher Özkök, Steve Almond’un inceleme yazıları ile Etgar Keret’in öykücülüğü üzerine bir değerlendirme sunuluyor.

“Damla-lık” bölümünde güncel haberlerin yanı sıra, genç yazar Birgül Oğuz’a yeni yayımlanan öykü kitabı Hah ile ilgili sorulan soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Genç öykücü Pelin Buzluk’un, Vüs’at O. Bener’in “Dost” adlı kitabı üzerine incelemesini “Kült Kitap” bölümünde okuyabilirsiniz.

Kadir Yüksel “Öykü Vitrini” köşesinde bu defa, son dönemin öne çıkan kadın öykücülerine değiniyor.

Sarnıç Öykü’ye, D&R, Nezih, İnkılâp, İmge, Kitapsan, Remzi, Mephisto, Kırmızı Kedi, Penguen, Ada, Seyhan, Dost, Turhan, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve diğer tüm kitapçılardan ulaşmak mümkün.

edebiyathaber.net (11 Aralık 2012)

Yorum yapın