Saramago’nun “Kopyalanmış Adam” adlı romanı yayımlandı!

Nisan 1, 2014

Saramago’nun “Kopyalanmış Adam” adlı romanı yayımlandı!

kopyalanmis adam-kapak 72dpi1998 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramago’nun “Görünüşte birbirinin aynı olan iki insan gerçekte aynı kişi olabilir mi?” sorusu etrafında şekillenen ‘Kopyalanmış Adam’ adlı romanı Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlandı.

Kopyalanmış Adam sinemaya “Düşman” adıyla uyarlandı. Başrolünü Jake Gyllenhaal‘ın üstlendiği filmin çekimleri 2013 yılında tamamlandı. Düşman’ın, Mayıs ayında ülkemizde gösterime girmesi bekleniyor.

Tarih öğretmeni Tertuliano Máximo Afonso videoda izlemek üzere bir film alır. Aynı gece evdeki gürültülere uyanınca filmin videoda kendi kendine oynadığını görür. Filmdeki figüranlardan biri kendisinin beş yıl önceki haline tıpatıp, ikiz gibi benzemektedir. Tertuliano bu adamın izini sürmeye çalışır; saplantıya dönüşen arayışının tedirgin edici, hatta dehşet verici sonuçlara ulaşacağını anladığında ve adamın kim olduğunu öğrendiğinde garip bir hikâye gibi başlayan olay, kimlik ve benlik üzerine karmaşık bir düşünceler silsilesine dönüşecektir.

edebiyathaber.net (1 Nisan 2014)

Yorum yapın