Sancı’nın 5. sayısı yayımlandı

Ekim 22, 2015

Sancı’nın 5. sayısı yayımlandı

sancı 5 SAYI-KapakSancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi, Ekim-Kasım sayısında “Sokak Çocukları ve Çocuk Edebiyatı” dosya çalışması ile edebiyat ve sanatta çocuk yazınını inceliyor.

Ankara katliamı anısına özel bir kapakla çıkan dergide, şair Sennur Sezer ve sinema emekçisi Hacı Lokman Birlik de anılıyor. Dosya çalışmasında çocuk işçiliğinden göçmen sorununa, masallardan çocuk edebiyatına, anadil engelinden toplumsal cinsiyet baskısına geniş bir çalışmaya yer verilirken, yaşamını yitiren çocuklarımız da anılıyor. Dosyada yazanlar; Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu, Molla Demirel, Baran Bülent Akdemir, Cemal Taş, H. Hayri Aslan, Esin Deniz, Ayşe Korkmaz, Mehmet Esen, Hülya Soyşekerci, Tülay Tuncaboylu, Muzaffer Oruçoğlu, Özgür Özer, Çingene Kadın, Bilgin Eski, A. Murat Özhan, Gülcan Tosun, Mihrizad, Ayşegül Kocabıçak, Nermin Şenol Kalyoncu, Gulgeş Deryaspî, Ülkü Tamer, Nazım Hikmet, Necmettin, Nalan Çelik, Serpil Tütmez, Levent Kaçar, Tekgül Arı, Aziz Nesin ve A. Kadir.

Dergide ayrıca Yüz Çiçek bölümünde; Cemil Güngören, Adil Okay, Ali Zülfikar, Cihan Erdoğan

Sinema-Tiyatro bölümünde; Serkan Eker, Tufan Bozkurt

Şiirleriyle; Asım Gönen, Danyal Nacarlı, Gökçe Bilgin, Devrim Gür, Fatma Aras, Ali Halit, Arzu Karadağ, Tan Doğan, Aykırı Şair, Ahmet Akın, Direnç Köse, A. Dersim Güler

Öyküleriyle; Deniz Faruk Zeren, Okan Eroğlu, Ziya Karagül, Yaşar Yağan, Uğur Yeşil, Hakan Aytaç

Karikatürleriyle; Aşkın Ayrancıoğlu, Abdulhakim Orhanoğlu, Cennet Külcü, Ahmet Bilge, Irien Trendafilov, Saadet Demir Yalçın, Vahit Akça, Seyit Saatçi ve Hao Yanpengt eserleriyle yer almakta.

edebiyathaber.net (22 Ekim 2015)

Yorum yapın