Sanat tarihçisi Delal Kerra Tut: “Şimdi moda sanat alışverişi”

Temmuz 23, 2014

Sanat tarihçisi Delal Kerra Tut: “Şimdi moda sanat alışverişi”

Burhan-Dogancay-serigrafiBilindiği gibi alışverişin trendleri her geçen gün yenileniyor. Son yıllarda orta sınıfın çağdaş sanata olan ilgisi yadsınamaz bir şekilde artıyor. İKSV, İstanbul Modern, Pera Müzesi gibi önemli kurumların bitmek bilmeyen uğraşları artık meyvelerini veriyor. Yeni, eğitimli, sanatsever bir orta sınıftan bugün bahsedebiliyoruz. İnternetten alışveriş de bu gelişmeden nasibini aldı. 

Sergileri takip eden, etkinlikleri kaçırmayan, sanatsever yeni beyaz yakalılarımız, internetten alışverişe de yön veriyor. 

sanathareketi.com editörü, sanat tarihçisi Delal Kerra Tut, durumu şöyle özetliyor. “Artık eğitimli bir kısım, yeni bir alışveriş trendi yaratıyor, sanat alışverişi… İnsanlar, artık evlerinin duvarlarına film afişi asmaktan daha fazlasını istiyor. Küçük çaplı sanat koleksiyonerleri, zevk sahibi beyaz yakalılar, sanatın sadece küçük bir sınıfın takibinde olmasına izin vermeyeceğe benziyor. Yeni nesil beyaz yakanın kafasında şu soru belirginleşti: “En fazla ne kadar pahalı bir ayakkabı satın alabilirsin?” Evet çok pahalı bir ayakkabı alabilirsiniz, ama benzer bütçelerle evinize, işyerinize sanat eserleri de doldurabilirsiniz. 

Erişilebilir sanat eserleri üzerine uzmanlaşan sanathareketi.com da Picasso’nun Picador isimli 1953 tarihli eseri 36.000 TL, Burhan Doğançay serigrafileri 1.180 TL, Bedri Rahmi Eyüboğlu yazmaları ise 89 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Ayrıca internette Devrim Erbil’in serigrafilerinden tutun, Metin Özlen’in karagözlerine, Başak Kızıltoprak’ın modern ebrularından büyük Makedon ressam Bedi İbrahim’in karışık teknik işlerine ne ararsanız bulmak mümkün. Sanat artık gerçekten çok yakın…

edebiyathaber.net (23 Temmuz 2014)

Yorum yapın