“Sanat Dünyamız” dergisinin 179. sayısı çıktı

Kasım 30, 2020

“Sanat Dünyamız” dergisinin 179. sayısı çıktı

“Sanat Dünyamız” dergisinin 179. sayısı çıktı. Derginin bu sayısının kapağında Evin Sanat Galerisi’nde “Saydam Şehrin İçinden” adlı sergisi 28 Kasım’a dek görülebilecek olan sanatçı Setenay Alpsoy yer alıyor. Dergide Uras Kızıl imzalı bir yazıda, sanatçının pratiği ve sergisi çok yönlü olarak inceleniyor.

Dirimart’taki kişisel sergisi 8 Kasım’a dek devam eden güncel sanatın en önemli isimlerinden Sarkis, geniş bir söyleşide son dönem çalışmalarını ve sergisini Özlem Altunok’a anlatıyor.

Ayrıca Arter’de devam eden “Dinleyen Gözler İçin”, “Gökcisimleri Üzerine” ve Alev Ebüzziya’nın kişisel sergisi “Tekerrür”, SALT’ta devam eden “İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde” sergisi üzerine birer inceleme yazısı okurları bekliyor.

Kunsthaus Hamburg’da devam eden “The Futureless Memory” sergisi üzerine bir eleştiri yazısı da derginin başlıkları arasında.

Amsterdam merkezli sanat mekânı Framer Framed’de süren ve Bosna Katliamı üzerinden şiddetin temsiline odaklanan sergisi vesilesiyle küratör Natasha Marie Llorens’i ise Nesli Gül Durukan bir söyleşide konuk ediyor.

“Eleştiri Dizisi”nde Semih Fırıncıoğlu sanatta yeni kavramının işleyişini konu ediniyor. “Açıklaya Açıklaya Sanat” dizisinin dördüncü yazısında ise Süreyyya Evren nasıl bir çevrimiçi sanat ve eleştiri istediğimizi araştırıyor. Bu yazıya eleştirmen Elisabeth Lebovici ile profesör Patricia Falguières’in sanat eleştirisi üzerine bir yazısı da eşlik ediyor.

Dergide Sanat Kütüphaneleri söyleşi serisi, Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi- Sanat Koleksiyonu ile, Sanat İnisiyatifleri Söyleşi serisi ise, Ortaformat ile sürüyor.

Dergide ayrıca tiyatro meraklılarını da tiyatro festivali direktörü Leman Yılmaz’ın söyleşisi bekliyor. 24. İstanbul Tiyatro Festivali üzerine olan söyleşide Yılmaz, festival programını ve festivalin son dönem tiyatrolardaki gelişmelere bakışını detaylı olarak açıklıyor.

İçindekiler:

Editörden – Fisun Yalçınkaya

Ajandada Ne Var?Kentsel Hakikatin Dışavurumu – Uras Kızıl

Tiyatronun Zengin Olanaklarını Hatırladık – Şükran Çakmak – Leman YılmazBüyük Bir Gök Gezegeni ile Pirinç Tanesi Arasında – Özlem Altunok – Sarkis

Müzik Aşkın Gıdasıysa, Eğer – Fatih Özgüven
İnsan Hangi Zamanda Yaşar? – Seda Yıldız
En İyi Dileklerimle – Volkan Aslan
Şiddetin Temsili Üzerine – Nesli Gül Durukan, Natasha Marie Llorens
Kendi Kendilerine ve Kendileri İçin: Alev Ebüzziya’nın Çanakları – Nergis Abıyeva
Dört Gözle Beklenen Buluşma – Ali Kayaalp
III. Sanatlarda “Yeni” Üzerine – Semih Fırıncıoğlu
Ortak Bir Tavır ve Dayanışma – Rana Kelleci
Gezmesek de Tozmasak da Orada Bir Sanat Var Uzakta – Süreyyya Evren
Değer Kaybeden Fikir Eseri: Sanat Eleştirmenliği – Elisabeth Lebovici – Patricia Falguières
Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi – Sanat Odası – Yücel Manyas – Dr. Ebru KayaHayvanat, Nebatat ve Gökcisimleri – Kültigin Kağan Akbulut

edebiyathaber.net (30 Kasım 2020)


Yorum yapın