“Güzelliğin Politikası” yakında

Kasım 30, 2020

“Güzelliğin Politikası” yakında

Merve Genç’in “Güzelliğin Politikası” adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle aralık ayında yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

Benim makyajı bu kadar sevmemin sebeplerimden bir tanesi kalıcı değişiklik yapmadan yüzümü manipüle edebiliyor olmak çünkü bu hayatta bir tane bedene ve bir tane yüze sahibiz. Hani bir hafta başkasının vücudunu deneyeyim böyle bir şey yok. Elimizde olan bu, ömrümüzün sonuna kadar da bununlayız. Ama böyle şeyler sayesinde işte peruklar, lensler, makyaj hileleri yani hiç kalıcı bir şeye bağlanmadan, hiç kalıcı mecburiyetin olmadan o gün başka bir şekilde gezebiliyorsun, o gün başka biriymiş gibi olabiliyorsun ve insan sonuçta her gün aynı hissetmeyebiliyor. Dolayısıyla böyle farklı farklı şeyler deneyebiliyor olmak benim çok hoşuma gidiyor. Burada benim bir tane kuralım var: Eğer eğlenceliyse iyidir, mecburiyete dönüşmeye başladıysa mola vermen gerekir… Bunlar çok sinsice şeyler.

Makyaj, genellikle düşünüldüğü gibi erkeklere güzel görünme amacıyla süslenmek anlamına gelmeyebiliyor. Güzellik ideolojisinin kadınların ikincilleştirilmesindeki payını görerek, bunun farkında olarak, güzellik meselesini kendi ellerine almaya, onu kendilerine göre biçimlendirmeye, onunla başa çıkmaya çalışan kadınların yaptıklarının politik bir anlamı var. Elinizdeki kitap, YouTube Güzellik Topluluğu örneğinde, bu anlamı tartışıyor. 

Kitaptan bir bölüm okumak için>>>

Merve Genç

1988’de Çanakkale’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İngilizce-Fransızca-Türkçe Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisans eğitimini İngiltere’de City, University of London’da Medya ve İletişim Bölümü’nde tamamladı. Doktorasını Hacettepe Üniversitesi’nde iletişim bilimleri alanında yaptı. Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nde doktor öğretim üyesidir.

edebiyathaber.net (30 Kasım 2020)

Yorum yapın