Salah Naoura’dan “Teyzem Görünmez Oluyor”

Eylül 20, 2023

Salah Naoura’dan “Teyzem Görünmez Oluyor”

Salah Naoura’nın “Teyzem Görünmez Oluyor” adlı romanı, 8 ve üzeri yaş grubu için Ufuk Tonka çevirisiyle Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Keşke herkesin görünmez bir teyzesi olsa!

Kaleme aldığı bol şamatalı aile hikâyeleriyle gönüllerde taht kuran ödüllü yazar Salah Naoura’dan, görünenlerle görünmeyenleri sevgi yolunda buluşturan katıksız bir aile güldürüsü daha!

Çocukların duygu dünyasını olumsuz etkileyebilecek ebeveyn ayrılığı, yeniden evlilik kararı, kayıp ve yas süreci gibi hassas konular üstüne düşünmeye davet eden roman, aileye ilişkin temel kavramları sorgulamaya itiyor.

Eksantrik tiplemeleri ve sırlarla örülmüş sürükleyici kurgusuyla okuru daha ilk sayfalarından avucunun içine almayı başaran bu matrak kitap, iyiliğe çelme atmaya ant içmiş ”bazı” kötülerin ipliğini pazara çıkaran nefes kesen bir kovalamaca.

Lena’nın teyzesi Mel’in, kimselerin bilmediği çok özel bir yeteneği vardır: Görünmezlik!
Bir zamanlar, Pirelli sirkinde trapez cambazı olarak çalışırken yaşadığı bir kaza sonucunda keşfettiği bu sıra dışı özelliği sayesinde istediği zamanda ve yerde, bedeninden ayrılıp gezebilmektedir!
Derken bir gün, üzücü bir trafik kazasının ardından Mel teyze bedenini kaybederek artık tamamen görünmez olur. Çözümü biricik yeğeni Lena’nın yanına taşınmakta arayan kadın, kendini bir anda arapsaçına dönmüş olayların ortasında bulur. Aile ilişkilerini düzeltmek kolay iş değildir; ama hem eski bir sirk cambazı hem de en afilisinden bir falcı olarak, üstesinden gelemeyeceği şey yoktur Mel teyzenin. Tabii Lena’nın ve eski dostlarının da yardımıyla…

Çözülme noktasına gelen aile bağlarını yeniden güçlendirmek için teyzesiyle birlikte kolları sıvayan on yaşındaki bir çocuğun dünyasını merkezine alan bu içtenlikli roman, karşılaştığımız tatsız durumlara bir de iyi tarafından bakmamız gerektiğini hatırlatıyor. 

Hayatın küçük cilvelerine mizahla karşılık veren Teyzem Görünmez Oluyor, sihirli şekilde ”ölüme” bile kafa tutabilecek, sonsuz eğlenceli bir kitap.

O ses de nesi?!
Yoksa mutfakta biri mi var?

Tadımlık>>>

Salah Naoura

1964’te, Alman bir anne ve Suriyeli bir babanın oğlu olarak Berlin’de doğdu. Almanya ve İsveç’te, Alman Dili ve Edebiyatı ile İsveç Dili ve Edebiyatı bölümlerinde okudu. Çocuk kitapları çevirisiyle başladığı edebi yaşamı, 1995 yılında yazarlığa evrildi; o dönemden sonra çocuklar için pek çok resimli kitap, ilk okuma kitabı ve roman yazdı. Kitapları ve çevirileriyle birçok ödül kazandı; 1992 ve 2013 yıllarında çeviri dalında Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görüldü. Matti, Sami ve Evrenin En Büyük Üç Hatası (Matti und Sami und die drei größten Fehler des Universums) adlı romanı 2011’de Peter Härtling Ödülü’nü kazandı, daha sonrasında ise beyazperdeye uyarlandı. Kitaplarında genellikle aile, kardeş ve dostluk hikâyeleri anlatmayı seven başarılı yazar, çok katmanlı romanlarında mizaha da büyük yer ayırmayı ihmal etmiyor. Naoura hâlen çocuklar için kitaplar yazıp çeviriler yapmayı sürdürüyor.

edebiyathaber.net (20 Eylül 2023)

Yorum yapın