Masthead header

‘Sahipsiz-patronsuz’ Express’i sahiplenme vakti

express-176fb15a_420x280Geridönüşüme gönderilmesi söz konusu olan Express, Bir+Bir ve Roll dergilerinin eski sayılarını sembolik bir katkıyla edinmek mümkün.

Mehmet Yeşilmen’in haberine göre, geri dönüşüme gönderilmesi söz konusu olan Express, Bir+Bir ve Roll dergilerinin eski sayılarını sembolik bir katkıyla, sayı başına 50 kuruşa sahiplenmek mümkün. Dergiler, İstanbul Maslak’taki Atatürk Oto Sanayi İkinci Kısım 27. Sokak’ta satılıyor.

Express yazarlarından Ender Ergün, “Dergileri Gezi eylemleri sırasında dağıtmak istedik ama ortam pek müsait olmadı, olaylar yüzünden fırsat bulamadık” diyor. “Bu dergileri birileri okusun, ulaşsın diye dağıtıyoruz” diyen kampanya sorumlusu Saner Şen de, sayı başına 50 kuruşun sembolik bir fiyat olduğunu söylüyor:

express-depo-557ebcb3_414x621_original“İnsanların parası olmasa da dergileri alabilir. Kampanya para kazanmak için değil, dergilerin okuyucuyla buluşabilmesi için yapılıyor.” Kampanya sonunda mevcut dergilerin bir kısmı sahaflara satılacak. Satılmayanların ise cezaevlerinde bulunan insanlara gönderileceğini söyleyen Şen kampanyanın önemini “Geriye kalan bütün dergiler, istemesek de geridönüşüme verilecek” sözleriyle belirtiyor.

29 Ocak 94’te, “Sahibinin sesi değil, kendi sesi” sloganıyla yayınlanmaya başlayan haftalık Express dergisi, Türkiye’de bağımsız yayıncılığın en önemli ve renkli seslerinden bir oldu. 1997’de ekonomik nedenlerle kapanan dergi Ağustos 2001’de Post Express adıyla aylık olarak tekrar yayınlandı. Temmuz 2004’te özgün ismine geri döndü. Express, halen iki ayda bir yayınlanıyor.

Dergi içinde bir bölümken Kasım 1996’da ayrı bir dergi olarak yayınlanmaya başlayan müzik dergisi Roll, Kasım 2009’da 144. sayısıyla yayın hayatına son verdi. Mart 2010’da yayınlanmaya başlanan Bir + Bir dergisi de yine Express yazarlarının imzasını taşıyor.

Yaklaşık bir hafta önce başlayan kampanya 29 Aralık’a kadar devam edecek. Express, Roll ve Bir+Bir arşivi için düzenlenen kampanyadan faydalanmak isteyenler sanersen@gmail.com adresine başvurabilir.

Habervesaire – edebiyathaber.net (27 Aralık 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r