Sahi, günümüz dünyasında yetişkin olmak ne anlama geliyor?

Aralık 17, 2020

Sahi, günümüz dünyasında yetişkin olmak ne anlama geliyor?

James Hollis’in “Yaşamın İkinci Yarısında Anlam Arayışı” adlı kitabı, Kerime Dalyan çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından aralık ayında yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

Günümüz dünyasında gerçekten yetişkin olmak ne anlama gelir? İyi bir iş bulduğumuzda, doğru insanla evlenip çocuklarımız olduğunda ve nihayet bir ev satın aldığımızda, “her şeyi halletmiş” olduğumuzu, hayatımızı oturttuğumuzu varsayarız. Ne var ki, yetişkinlik hayatı önümüze beklenmedik gündemler çıkartır ve geleneksel roller arasında arzu ettiğimiz dengeyi nadiren kurabiliriz. Genellikle kırklı yaşlara geldiğimizde, o güne kadar yaptığımız seçimleri sorgulamaya başlar, sınırlarımızın farkına  varır ve çoğu zaman kendimizi sıkışmış hissederiz. “Orta yaş krizi” diye bilinen tuzağın kucağındayızdır. Yaşadığımız çalkantılı duygu değişimlerini, içimizdeki hangi dinamikler hazırlamıştır? Gerçek benliğimizi ortaya çıkarmanın ve kabullenmenin yolları nelerdir? Semboller, evrenle benliğimizin gizli gündemi arasında nasıl köprü işlevi görürler? Günümüzde bağımlılıkların ve sapkınlıkların yaygınlaşmasının sebepleri nelerdir? Ego neye hizmet eder ve ruhumuzun anlam arayışında nasıl bir rol üstlenir Popüler kültür ruhumuzu ele geçirmek için hangi araçları kullanır ve bunlara karşı nasıl farkındalık kazanırız? Kendi sorumluluğunu almak ne demektir?

Jungcu psikanalist James Hollis, Yaşamın İkinci Yarısında Anlam Arayışı’nda, ancak orta yaşla birlikte gerçekten kim olduğumuzu bulabileceğimizi ve anlamlı bir hayat yaratabileceğimizi gösteriyor. Kariyerini artık tatmin edici bulmayanlara, evlilikleri veya uzun süreli ilişkileri yön değiştirenlere, aile hayatlarında yaşlılık ve ölüme bağlı büyük dönüşümler yaşayanlara şefkatle seslenirken, bu zorluklarla baş etmelerini sağlayacak önemli bir bakış açısı ve güven verici bir mesaj veriyor. 

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

James Hollis

1940’ta Springfield, Illinois’de dünyaya geldi. 1962’de Manchester Üniversitesi’nden lisans, 1967’de Drew Üniversitesi’nden doktora derecesiyle mezun oldu. Yirmi altı yıl boyunca çeşitli üniversitelerde sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında ders verdi. 1982’de İsviçre, Zürih’teki Jung Enstitüsü’nde analitik psikoloji alanında eğitimini tamamlayarak Jungcu analist oldu. Houston Jung Eğitim Merkezi’nde, ardından Washington Jungcu Analistler Topluluğu’nda uzun yıllar yöneticilik yaptı. Halen eşiyle birlikte Washington D.C.’de yaşıyor ve özel muayenehanesinde danışmanlık hizmeti veriyor. Yazarın dünya çapında farklı dillere çevrilmiş on beşi aşkın kitabı bulunuyor. Türkçede yayımlanmış kitapları şunlardır: Cennet Projesi (Tavanarası Yayıncılık, 2002), İyi İnsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar (Kuraldışı Yayıncılık, 2008), Satürn’ün Gölgesinde (Butik Yayıncılık, 2020).

edebiyathaber.net (17 Aralık 2020)

Yorum yapın