Şahane bir Cemal Süreya seçkisi

Temmuz 19, 2022

Şahane bir Cemal Süreya seçkisi

Elif Sorgun’un hazırladığı Cemal Süreya seçkisi Bir Kırlangıcın Daha Var Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İkinci Yeni’nin öncüsü Cemal Süreya’dan tanıdıklığın ve tanıklığın cıvıltılı özünü barındıran, ümitle ve yaşam sevinciyle dolu bir şiir seçkisi.
 
Cemal Süreya’nın kafeslere kapatılamayan son kırlangıcı hâlâ aramızda dolaşıyor.  Bir Kırlangıcın Daha Var, şairle “uzun yıllar geçirmiş bir insan ve oğlunun annesi” olan Elif Sorgun’dan tanıdıklığın, tanıklığın ve ortaklığın cıvıltılı özünü barındıran, ümitle ve yaşam sevinciyle dolu bir Cemal Süreya seçkisi.

 Lokman şair senin hayatın
Yedi kırlangıcın hayatı kadar
Altısını ardı ardına yaşadın
Bir kırlangıcın daha var.
 
Sayfa sayısı: 96
Fiyat: 35,00 TL          
 
CEMAL SÜREYA, 1931’de Erzincan’da dünyaya geldi. Haydarpaşa Lisesi’nden sonra Ankara Üniversitesi’nde Maliye ve İktisat Bölümü’nü 1954 yılında bitirdi. İlk şiiri “Şarkısı-Beyaz” Mülkiye dergisinde yayımlandı. 1954’te göreve başladığı Maliye Bakanlığı’nda müfettiş yardımcılı­ğı ve müfettişlik yaptı; 1965’te ayrıldığı göreve 1971’de döndü, 1982’de Maliye Tetkik Kurulu’nda başmüfettişlikten emekli oldu. Süreya, modern Türk şiirinin en belirleyici ve yenilikçi akımlarından İkinci Yeni’nin önde gelen isimlerindendir. 1961 yılında Papirüs dergisini kurdu, bu dergi 1981’e kadar aralıklı olarak yayımlandı. Yazarlık hayatı boyunca Oluşum, Pazar Postası, Yeditepe gibi birçok yayında şiirler, yazılar kaleme al­dı. Üvercinka (1958) adlı şiir kitabıyla Yeditepe Şiir Ödülü’ne, Göçebe (1966) ile Türk Dil Kurumu Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Toplu şiirleri Sevda Sözleri (1984) adıyla yayımlanan Süreya, 1990’da İstanbul’da hayatını kaybetti. Eşi Zühal Tekkanat’a yazdığı On Üç Günün Mektupları (1990) ölümünden sonra yayımlanmıştır.
 
ELİF SORGUN, asıl adıyla Zühal Tekkanat, 1938’de Ankara’da dünyaya geldi. Erenköy Kız Lisesi ve Kadıköy Kız Enstitüsü’nü bitirdi. İlk şiirlerini Varlık dergisinde yayımladı. 1966’da Cemal Süreya ile evlendi ve onun önerisiyle Elif Sorgun imzasıyla şiirler yayımladı. Şiirleri ve yazıları YelkenPapirüsTürk DiliVarlık gibi dergilerde yer aldı. 2019’da Ankara’da hayatını kaybetti.

edebiyathaber.net (19 Temmuz 2022)

“Şahane bir Cemal Süreya seçkisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın