Masthead header

Roman Kahramanları dergisinin 50. sayısı çıktı

Roman Kahramanları dergisinin 50. sayısı yayımlandı.

Bu sayıda yer alan yazarlar:

Alp Arslan Akman / Angeliki Melliou / Arzu Alkan Ateş / Barış Yücesan / Bülent Ayyıldız / Deniz Dilşad Karail Nazlıcan / Ece Yassıtepe Ayyıldız / Erkan Karakiraz / Ertuğrul Aydın / Evangelia Thomadaki / Fecri Polat / Georgios Salakidis / Hasan Öztürk / Herkül Millas / Hilmi Köksal Alişanoğlu / Hülya Soyşekerci / lhan Karasubaşı / İnci Aydın / Kamer Namdar / Maria Akritidou / Murat Ergin / Nevin Özkan / Nikos Mavrelos / Panagiotis Katsanakis / Raniero Speelman / Sedat Bornovalı / Seval Arslan / Sima Özkan / Sotiria Maragozaki / Spiros Kiosses / Thanasis V. Kougkoulos / Thanassis Agathos / Toprak Aras / Tuba Tek

Editörden

50. sayımıza ulaşmanın mutluluğu ile “Merhaba” diyoruz sevgili roman kahramanları… 

Bu özel sayımızın ilk konusu “Mübadele”. 2014 yılında –dergimizin 20. sayısında– İbrahim Dizman editörlüğünde altı makaleden oluşan bir “Mübadele” dosyası yayımlamıştık. Bu sayımızda da yine mübadeleyi, bu defa biraz daha geniş olarak ve hem Yunanistan’dan hem Türkiye’den yazarların kaleme aldığı toplam 20 makale ile ele aldık. Resmî tarihi az çok biliyoruz ama istatistikler, rakamlar, anlaşmalar dışında edebiyat dünyasında nasıl bir iz bırakmıştır mübadele ve mübadiller? İşte bu soruların cevaplarını merak eden okurlarımız için dosyalarımızın iyi bir başlangıç olacağına inanıyoruz.

İkinci dosyamız ise “Kent ve Kahraman: Roma” başlığını taşıyor. Bu dosyada İtalyan edebiyatının farklı dönemlerinden yazarların eserlerindeki birkaç farklı Roma’yla tanışacağız. Dosya editörlerimizin dediği gibi “…siz değerli okurlar kenti farklı açılardan daha yakından tanımak için dosyada adı geçen eserleri okumaya davetlisiniz. Kim bilir belki bir gün roman kahramanlarının geçtiği sokaklardan sizler de geçersiniz.” 

Dosyalarımızdan sonra ise dört serbest incelemeye yer verdik. Mayıs 1952’de kaybettiğimiz Memduh Şevket Esendal’ı ölümünün 70.yılında, Miras romanıyla ilgili makale ile anmış olduk. Diğer üç serbest inceleme yazısında ele alınan konular ise Yaşlı Adam ve Deniz ile Yüzbaşının Kızı romanları ve Edgar Allan Poe’nun resme yansıyan imgeleri oldu.

Bu zor ekonomik koşullarda dergimizden desteklerini esirgemeyen yazarlarımıza, editörlerimize ve tabii ki okurlarımıza teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

edebiyathaber.net (18 Nisan 2022)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r