Rebecca Stead çocuklar için yazdı: “Yalancılar ve Casuslar”

Eylül 7, 2015

Rebecca Stead çocuklar için yazdı: “Yalancılar ve Casuslar”

yalancilar_ve_casuslar_1baskiÖdüllü yazar Rebecca Stead’in çocuklar için yazdığı Yalancılar ve Casuslar, Ebru Gündem Kızıldağ çevirisiyle Kırmızı Kedi Çocuk tarafından yayımlandı.

On iki yaşındaki Georges’un hayatında birçok değişiklik oluyor. Okuldaki bazı çocuklarla sorun yaşıyor, babası işini kaybedince annesi daha çok çalışmaya başlıyor – ayrıca bu arada evlerini satıp bir apartman dairesine taşınmaları gerekiyor.

Bu taşınma olayının en iyi tarafı, Georges’un aynı apartmanda oturan Safer’la tanışması oluyor. Biraz garip bir çocuk olan Safer, Georges’u Casus Kulübü’ne kabul ediyor ve bildiği her şeyi ona da öğretmeye karar veriyor. Çünkü üzerinde çalıştığı çok ama çok önemli bir dava var. Georges’ların üst dairesinde kalan Bay X’in şüpheli hareketlerinin sırrını hemen çözmeliler! Ancak Georges ve Safer, bu olayın derinlerine indikçe oyunlar, yalanlar ve gerçekler arasındaki çizgi giderek bulanıklaşmaya başlıyor.

Beni Bulduğun Zaman adlı kitabı John Newbery Ödülü alan Rebecca Stead, Yalancılar ve Casuslar’da korkuların üzerine nasıl gidileceğini, arkadaşlıkla sarmalanan sürükleyici bir casusluk hikâyesiyle anlatıyor.

edebiyathaber.net (7 Eylül 2015)

Yorum yapın