Masthead header

Ray Bradbury’den genç yazarlara 12 tavsiye

Ray Bradbury 2001 yılında  Point Loma Nazarene Üniversitesi’ndeki Yazarlar  Sempozyumu’nda kendi yazarlık hikayesini anlattıktan sonra  yazmaya yeteneği olanlara bazı tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmedi. Bu  tavsiyelerin çoğu Bradbury’nin “yazı hijyeni” dediği  günlük işleri kapsıyor. İşte Bradbury’nin yazmaya yeni  başlayanlara tavsiyeleri:

1) İşe roman yazarak başlamayın: Roman yazmanız uzun zaman  alır. Yazmaya haftada bir tanesini tamamlayacağınız  şekilde ayarlayacağınız bir düzende bir sürü kısa hikaye  yazarak başlayın. Bu çalışmayı bir yıl sürdürün; peş peşe  52 tane kötü hikaye yazmanız mümkün olmadığına göre başarıya ulaşacaksınız. (Ray Bradbury  ilk romanı Fahrenheit 451’i otuz yaşında yazmaya başlamış.)

2) Onları sevebilirsin ama onlar gibi olmazsın: Kaçınılmaz  bir şekilde bilinçli ya da bilinçsiz olarak favori  yazarlarınızı taklit etmeye başlarsınız. (Tıpkı Ray  Bradbury’nin yazdıklarının H.G. Wells, Jules Verne, Arthur  Conan Doyle ve L. Frank Baum’un yazdıklarına benzemesi  gibi.)

3) Kısa hikayelerin niteliklerini araştırın: Bradbury;  Roald Dahl, Guy de Maupassant ve daha az bilinen Nigel  Kneale ve John Collier’in yazdıklarını kast ediyor.

4) Beyninizi doldurun: Bradbury genç yazarlardan yatmadan önce bir hikaye, bir şiir (fakat modern  ıvır zıvırlardan değil, Pope’den, Shakespeare’den ya da  Frost’tan) ve bir makale okumalarını istiyor. Okunacak makalelerin arkeoloji,  biyoloji, zooloji, felsefe, politika ve edebiyat gibi  birçok alandan olmasını gerektiğini söylüyor.

5) Size inanmayan insanlarla arkadaşlığınızı bitirin:  Yazma arzunuzu hafife mi alıyorlar? Eğer öyleyse onlarla  arkadaşlığınızı  vakit kaybetmeden sonlandırın.

6) Kütüphaneye kapanın: Lanet olası bilgisayarınızdan  ayrılın!

Bradbury hiç üniversiteye gitmemiş olabilir, ama o  bitmek bilmeyen okuma arzusu sayesinde 28 yaşında “kütüphaneden mezun oldu” denebilecek kadar kütüphaneden faydalanmış.

7) Filmlere aşık olun: özellikle eski olanlara.

8) Keyifle yazın: Bradbury “yazarlık ciddi bir iş  değildir” diye düşünüyor. Bradbury, eğer bir hikaye yazmaya iş  gözüyle bakarsanız amacınıza ulaşamazsınız dedikten sonra, dinleyicilerine, “benim arzumu kıskanmanızı istiyorum”  diye ekler.

9) Para kazanma planları yapmayın: Bradbury ve karısı bir  araba almadan  37 yaşına gelmişlerdi.

10) Sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz 10 şeyi listeleyin:  Sevdiklerinizi yazın, nefret ettiklerinizi yok edin!  (tabi onlar hakkında da yazabilirsiniz)

11) Aklınıza gelen her şeyi yazın: Kelime birliği yaratıcılıkta meydana gelebilecek  tıkanıklığı bozar, o yüzden her sözü yazmayı deneyin çünkü hiçbir şeyi test etmeden  bilemezsiniz.

12) Yazdıklarınızla ulaşmak istediğiniz şeyin bir insanın  yanınıza gelerek “yazdıklarınızdan dolayı sizi çok seviyorum” demesi olduğunu unutmayın: Ya da başarısızken aradığınız şeyin birisinin  yanınıza gelerek “insanların söylediği gibi aptal değilsiniz”  demesi olduğunu unutmayın.

Çeviri: Barış Berhem Acar – edebiyathaber.net

 • okur - 31/01/2020 - 16:16

  Güzel bir yazıydı. Elbette daha uzun olmasını beklesem de bu yazının kısa gelmesi sitedeki diğer yazılara bakma isteğimi arttırdığını söyleyebilirim.
  ZAMAN AYIRIP YAZDIĞINIZ VEYA TÜRKÇEYE ÇEVİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLERcevaplakapat

 • Gülsüm Kelleci - 13/10/2020 - 22:23

  Ben 12 yaşında bir kız çocuğuyum. Aslında kitap yazma fikri aklıma kitap okurken geldi kendime kendime ”Neden üreten taraf olmayım ki bende kitap yazabilirim diye düşündüm.” Tavsiyeler arıyordum bu siteye rastladım. Aslında bana ”Yapamazsın, daha yaşın başın kaç?” diyenlerin sayısı da az değil ben ise onlara kulaklarımı kapatıp cevap veriyorum. Wattpad’de yazmaya başlayacağım eminim yazdıkça gelişeceğim. Sonuçta hatalar bizim için çok değerlidir. Onlardan ders alarak yolumuza devam ederiz.
  Eğer buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim bana tavsiyeniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.cevaplakapat

  • Oblomov - 05/03/2021 - 22:56

   Ne yaptın bilmiyorum ama wattpad bataklığına girmeni tavsiye etmezdimcevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r