“Raşomon” yepyeni baskısıyla raflarda

Mart 17, 2022

“Raşomon” yepyeni baskısıyla raflarda

Ryunosuke Akutagava’nın “Raşomon” adlı kitabı, Ali Volkan Erdemir’in çevirisi ve Arzu Taşçıoğlu’nun çizimleriyle Çeviribilim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ryunosuke Akutagava Japon edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Otuz beş yaşında kendi iradesiyle son verdiği kısa hayatında öyküleriyle edebiyata yeni bir yön katmayı başarmıştır. 

İnsanların hayatta kalmak için neler yapabileceğini düşündüren çarpıcı bir öykü Raşomon. Öyküye adını veren tarihi kapı, karanlıkla aydınlık arasındaki bir sınır sayılır. Suçun kıyısında duran bir insanın o sınırdaki tereddütünü ele alan Akutagava, insan ruhunun karanlık alanlarına Dostoyevski gibi cesurca dalar.

Raşomon, modern kültürde önemli bir etki bırakmıştır: Çizgi roman ve mangaların yanı sıra Akira Kurosava’nın “Raşomon”, Jim Jarmusch’un “Hayalet Köpek: Samuray’ın Yolu” adlı filmlerine esin kaynağı oldu. Akutagava kısa süren hayatına rağmen, modern Japon edebiyatına yeni bir yön verdi, yazdıkları ve yaşadıklarıyla dünya edebiyatını etkiledi. 

Ali Volkan Erdemir’in Japonca aslından çevirisiyle Arzu Taşçıoğlu’nun çizimlerinin buluştuğu bu kitap, öyküye yeni bir soluk veriyor.

edebiyathaber.net (17 Mart 2022)

Yorum yapın