Pulbiber dergisinin 6. sayısı yayımlandı

Mart 1, 2016

Pulbiber dergisinin 6. sayısı yayımlandı

Pulbiber Dergisi Mart KapakPulbiber Kültür Sanat Hayat dergisinin 6. sayısı yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Pulbiber, Mart ayını hem Dünya Şiir Günü, hem Dünya Tiyatrolar Günü, hem de Emekçi Kadınlar Günü ile karşılıyor. Sahnelerin, sokakların ve şiirlerin gücü adına!

Şiir dosyası açılırken önce Agora 1890’da şiir masası kuruluyor. Birhan Keskin, Ezel Akay, Hakan Gerçek ve Serenad Bağcan; şiiri ve şairi konuşuyor. Başlığımız: “Önce Şiir Vardı”

Ayakta şiir okuması engellenen Şükrü Erbaş anlatıyor: “Şiir ayakta!”

Gonca Özmen, şiir dosyası kapsamında İlhan Berk’in defterlerini anlatıyor. Anlatmakla kalmıyor; usta şairin el yazması notlarından oluşan defterleri İLK KEZ okur karşısında!

Deniz Durukan, Dünya Tiyatrolar Günü vesilesiyle usta sanatçı Zeliha Berksoy’la buluştu. Berksoy, hem tiyatroyu, hem kendi sanat yolculuğunu çok özel notlarla anlattı.

Ceren Mertadam, tiyatroya kulisin içinden bakıyor: “Kulis İnsanları”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bu toprakların kültür, sanat ve direniş geçmişinden notlarla kutluyoruz. Var olsun emekçi kadınlar!

Buket Uzuner, özgürlüğünün peşindeki “Bir Siyah Saçlı Osmanlı Kadını Zeynep Hanım”ı Pulbiber’e yazdı.

Meltem Yılmazkaya, Kızıltepe ÇATOM Sorumlusu Leyla Onur Yanar’dan ÇATOM’u ve kendi hayat-başarı hikayesini dinledi.

Oyuncu Gökçe Bahadır, 8 Mart vesilesiyle, oynadığı kadın karakterler üzerinden kadınların gücüne ve varoluş mücadelesine değindiği yazısıyla bizimle.

Bu sayıda Pulbiber Mahallesi’nde ilk kez gördüğümüz isimler şöyle: Müslüm Çizmeci, Yaşar M. Taşkale, Barış Efendioğlu, Üstüngel Arı, Elif Duran, Selahattin Yolgiden, Ahmet Arif Akınbay, Anıl Cihan…

“Dilimin Ucu Çınlıyor” romanının yazarı Neyran Günüçer, heykelleri kaldırılan, Türkiye’nin en önemli heykeltraşlarından Mehmet Aksoy üzerine yazdı.

“Üzüm ve Diğer Şeyler” blogunun ve kitabının başrolündeki dostlarımız Üzüm ve Ryuk, ve elbette onların “Yeşar”ı Yaşar M. Taşkale de bizimle!

Aylin Aslım “Her Şeyin Bir İlk’i Var” sorularını; Çiğdem Erken ise “Yaptım, Yapamadım, Oldu Olmadı” sorularını cevaplıyor.

Yalçın Tosun, Bendeki Kadınlar”da bu ay Sezen Aksu’yu anlattı.

Bay Perşembe, Pulbiber Dergi’yi genç sanatçılarla tanıştırmaya Merve Şendil ile devam ediyor.

Fotoroman bölümünde dur durak yok. “Ne Kadınlar Sevdim Zaten Yoktular”; senaryo Altay Öktem’den, fotoğraflar Pınar Tuncer’den. Sefa Tantoğlu, Kübra Demir, Aybüke Karabay, Eren Özler, Anıl Nişancalı ve Bilgi Durukan ve kedi Eksen de oyuncular arasında…

Elbette canımız Ayşen Gruda, Aslı Tohumcu, Anıl Nişancalı, Anıl Mert Özsoy, Ayça Güçlüten, Akasya Asıltürkmen, Arzu Taşçıoğlu, Ayta Sözeri, Ayça Ünüvar, Ayşe Özlem İnci, Berna Yangın, Cenk Taner, Çiğdem Boztaş, Çiğdem Zeytin, Esin Özbek, Elif Duran, Elif Savaş, Gamze Erzin, Güner Kuban, Gülşah Elikbank, Heja Bozyel, Kamucan Yalçın, Kübra Demir, Mine Söğüt, Merve Çay, Melike İnci, Meltem Yılmazkaya, Rabia Kip, Rafet Arslan, Sama Bada, Sevin Okyay, Siminya, Yalçın Tosun ve Yasemin Şefik, Pulbiber’in bu sayısında da arz-ı endam ediyorlar.

edebiyathaber.net (1 Mart 2016)

Yorum yapın