Masthead header

Popüler olmak isteyen yazar adayına öneriler 2

Feyza Hepçilingirler‘in Evrensel Gazetesi Kitap eki için hazırladığı yazı dizisinin 2. bölümü:

• Elinize geçen her fırsatta solu küçümseyin, solla alay edin. Romanınızda kesinlikle eskiden solcu olan; ama aklı kemale ermiş ve yeni dünya düzeninde sağlam bir köşeye tezgâh açarak dünyalığını yapmayı başarmış bir solcu eskisine yer verin ve sık sık sola küfrettirin. Kendiniz sol düşünceye sıcak bakıyorsanız, hatta yakın ve uzak çevrenizde solcu sayılıyorsanız bile böyle yapmaktan geri durmayın. O iş başka bu iş başka. Sizi kitlelere pazarlayacak olanların sol düşünceden hiç mi hiç hoşlanmadıklarını aklınızdan uzak tutmayın. Roman kahramanlarınızın eskiden, sizin romanda söz etmediğiniz bir geçmişte solcu olmalarına izin verseniz bile gençliklerinin en güzel günlerini, hatta yıllarını sol düşünce yüzünden yitirmiş olduklarını sık sık vurgulayın. Zamanında sol düşünceye bulaşmış oldukları için büyük ve ciddi pişmanlıklar içinde bulunsunlar.

• Anlaşılmaz olun. Söylediklerinizin ancak bir bölümü anlaşılabilsin. Söylediklerinizden hiçbir şey anlaşılamamasını kolaylıkla sağlayabiliyorsanız bu, daha iyidir. Unutmayın bu büyük başarıya ancak mayasında starlık olanlar ulaşabilirler. Bunlardan değilseniz, kendinize herkesin anlayamayacağı derinlikte sözler ediyormuş havası verin, çok yararını göreceksiniz. Toplumumuzda, kendini fazlasıyla entelektüel sayanlar da dahil, hatta en fazla onlar, anlamadıkça hayran olurlar. Anlamadığı şeye tapmak pek çok kanaldan beslenen eski bir alışkanlığımızdır. Bu alışkanlığın köklerini, anlamadan ezberlediğimiz ders kitaplarından tutun, anlamadan iman ettiğimiz din kitaplarına kadar pek çok yerde aramak ve hatta bulmak mümkündür. Sonuç olarak şunu aklınızın en çok kullandığınız tarafına altın kalemlerle nakşedin: Herkesin anlamayacağı, daha iyisi kimsenin anlamayacağı şeyler söylediğiniz oranda ününüze ün katarsınız.

• Yeterince albenili, sarışın, açık renk gözlü ve genel anlamda güzel ya da yakışıklı değilseniz hemen paniğe kapılmayın. Çaresi var: “Karizmatik” olun. Bunu nasıl olacağınızı öğretecek değilim; ama halk dediğimiz sakin ve suskun kalabalığı şaşkınlıktan şaşkınlığa düşürecek çılgın çıkışlar yapın. Ortalık yerde soyunun. Kadınsanız çıplak bedeninize yalnızca bir kıravat takarak çocuksu ya da erkeksi pozlar verin. Kanepeye uzanıp fotoğraf çektirin. Erkekseniz yüksek topuklu ayakkabılarla pozlar verin. Yine kanepeye uzanıp poz verin. Unutmayın popüler bir yazarın yakınlarında her an uzanıp seksi pozlar verebileceği bir kanepe bulunmalıdır. Kanepe, popüler yazarın bir aksesuarı değil, asla vazgeçemeyeceği ana malzemelerinden biridir.

Popüler olmak isteyen yazar adayına öneriler 1>>>

feyzahepcilingirler.com

29 Ağustos 2012

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r