Peyniraltı Edebiyatı Ekim sayısında Leyla Erbil dosyası var

Ekim 9, 2015

Peyniraltı Edebiyatı Ekim sayısında Leyla Erbil dosyası var

leylaerbilkapakPeyniraltı Edebiyatı 29. sayısını usta yazar Leyla Erbil’e ithaf ediyor.

2002 yılında, “Türk dili ve edebiyatına egemenliği, aynı zamanda insana, hayata ve dünyaya karşı sorumlu aydın tavrı” vurgulanarak, PEN Yazarlar Derneği tarafından ülkemizden Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk kadın yazar olan Leyla Erbil için hazırlanan dosya, farklı türlerde metinlerden oluşturuldu.

Leyla Erbil dosyası, Arzuhan Birvar’ın, yazarın alışılmış öykü yazımının üzerine çıktığı “Hallaç” kitabı hakkındaki “Leyla Erbil Hallaç’ta Ne Yapmıştı?” yazısıyla açılıyor.

Usta yazarla tanışma, dost olma şansı yakalamış şair yazar Onur Caymaz’ın kaleme aldığı anı yazısı “Sizden Kalan Keskin Yeşil”, tarihi değeri yönüyle de dosyanın en dikkat çeken metni.

Akademisyen yazar Senem Timuroğlu ise “Kara Kıta’nın Türkçe Hali: Leyla Erbil”de, Leyla Erbil’in eserlerinin, Freud’un kadın ruhunun ve cinselliğinin keşfedilemez olduğunu vurgulamak için kullandığı “kara kıta” terimi üzerinden, bir okumasını yapıyor.

Fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel’in ‘Ahmed Arif’in askerleri’nden, ‘poetik dilli Diyarbakırlı gençler’den biri olarak “Leylim Yenge”yi anlattığı metnine bir de kendi çektiği fotoğrafı eşlik ediyor.

Dilara Temel’in Leyla Erbil’i Tuhaf Bir Kadın ışığında incelediği yazısıyla Oğuzhan Yeşiltuna’nın yazarın denemelerini topladığı Zihin Kuşları hakkındaki metni “Uçuşu Hatırlamak”, dosyanın kitap incelemeleri arasında yer alıyor.

Dosya, Melike İnci’nin mektup aşığı Leyla Erbil’e yazdığı mektupla kapanıyor.

İllüstrasyonlarıyla Cansu Taştan, Taha Sertaç Gezer; öyküleriyle Tugay Yıldırım, Umut Tugay Temel, Selim Bektaş, Batuhan Aşıktoprak, Soner Sezer, Cem Tunçer, Önder Şit, Uğur Uçkıran, Sonat Yurtçu, Meriç Tuna; şiirleriyle Burak Albayrak, Onur Bayrakçeken, Berker Berki, İsmail Sertaç Yılmaz, Berk Nursal, Yiğit Köse, Kürşad Uğurlu, Kerem Advan, Recep Özkan, Hamdi Kozan, Emre Varışlı; Ekim 2015 sayısında yer alan diğer isimler arasında.

 edebiyathaber.net (9 Ekim 2015)

Yorum yapın