“Pera Müzesi’nden Eserler” bilgisayar ekranlarında

Ağustos 23, 2017

“Pera Müzesi’nden Eserler” bilgisayar ekranlarında

“Pera Müzesi’nden Eserler” (Artworks from Pera Museum) adlı ücretsiz Google Chrome uzantısı ile koleksiyonlarını bilgisayar tarayıcılarına taşıyan müze, kullanıcılara her an ulaşabilecekleri bir sanat deneyimi sunuyor.

Kuruluşundan bu yana düzenlediği sergi ve kamusal programlarının yanı sıra, sanatı gündelik yaşantının bir parçası kılan dijital projeler de üreten Pera Müzesi, bu kez koleksiyonlarını Google’ın web tarayıcısı Chrome aracılığıyla sanatseverlere ulaştırıyor. Google Chrome’un kullanıma sunduğu uzantılar (extensions) tarayıcılara yeni özellikler kazandıran kod parçacıklarından oluşuyor. “Pera Müzesi’nden Eserler” (Artworks from Pera Museum) isimli Google Chrome uzantısı ile açılan her yeni sekmede Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarından rastgele bir eser sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Böylece kullanıcı, standart ve olağan sekmeler yerine müze koleksiyonlarından sürprizli ve keyifli bir seçki deneyimleyebiliyor.

“Pera Müzesi’nden Eserler” uzantısında müzenin Oryantalist Resim, Kütahya Çini ve Seramikleri, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri ile İstanbul Fotoğraf koleksiyonlarından seçilen eserler yer alıyor. 50 adedi aşkın eserin yer aldığı uygulamada kullanıcılar, birbirinden farklı eserlerle karşılaşarak, hem sergilenmeyen koleksiyon eserleri hakkında fikir ediniyor hem de gündelik hayatlarında sanata yer açmış oluyor.

Ücretsiz uzantıyı indirmek için, Google Chrome ayarlarına girerek Uzantılar sekmesinden “daha fazla uzantı edinin” seçeneğini tıklamak, mağazada “Pera Müzesi” araması yapmak ve çıkan uygulamayı eklemek yeterli!

edebiyathaber.net (23 Ağustos 2017)

Yorum yapın