“PEN Ayın Kitabı” belli oldu

Mart 15, 2022

“PEN Ayın Kitabı” belli oldu

PEN Türkiye “Ayın Kitabı” olarak Türkân İldeniz’in tüm kitaplarını seçtiğini duyurdu.

Derneğin açıklaması şöyle:

PEN baharı getirdi, Mart kitabımız Türkan İldenizden!

Mart ayını bir başka seviyoruz! 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde, dünyayı yaratan kadınların doğasına hayranlığımızı ifade edecek söz bulamıyoruz! 21 Mart Şiir Günü’nde, dünyayı şiirin kurtaramayacağını ama güzelleştireceğini düşünüyoruz. 21 Mart Nevruz/Newroz, yani Yenigünde dünyayı yeniden seviyoruz!

Yazanları olduğu kadar okuyanları da çok sevdiğimizi söylemeye gerek var mı, yoksa da olsun, yine seviyor yine söylüyoruz! Bu Mart ennnnn çok 2022 PEN Şiir Ödülümüzü de sunduğumuz sevgili şair Türkan İldeniz’in kitaplarını okuyor, seviyor, ve öneriyoruz.

İlk kitabı Taşra Kızının Deliceleri(1966) ile kadının hem bireysel hem toplumsal özgürlüğünün sesi olan İldeniz, 1967’deki ikinci şiir kitabı Havva Çıkmazı ile erkek egemen toplum ve edebiyat ortamıyla hesaplaşmasını sürdürürken, duygularından ve itirazlarından asla ödün vermedi. Uzun yılların ardından Buz Altında Yanardağ ile de şiir anlayışını, dünyaya, Türkiye’ye, kadın özgürlüğüne bakışını yeni kitabına toplamış oldu.

Bir kadirbilirlik örneği olarak 2021’de ilk iki kitabıyla birlikte son kitabını da yayımlayan Everest Yayınları’na teşekkür ediyor, PEN Türkiye olarak şiir tarihimizdeki yerini almış olan Türkan İldeniz’in üç şiir kitabını da Mart ayı kitapları olarak seçmekten mutluluk duyuyoruz.

edebiyathaber.net (15 Mart 2022)  

Yorum yapın