Parçalanmış dünyalar, çıkış arayanlar

Aralık 26, 2019

Parçalanmış dünyalar, çıkış arayanlar

Şengül Can’ın “Devamsız” adlı romanı Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Şengül Can, kimi zaman Anadolu ağızlarından beslendiği kimi zaman da ince ince ayrıntılarla bezediği şiir tadındaki öykülerinden oluşan Devamsız’da okuru sakınmasız bir içe bakışa, yüzleşmeye ve harekete geçmeye davet ediyor.

Devamsız’daki öykülerde kendi içlerinde tutarsız, çıkış arayan, yüzleşme peşinde kişiler var:

Arzularına sahip çıkmak için toplumla karşı karşıya gelenler saplantılı âşıklar, kendi öznelliğini bulma çabasındakiler, gidemeyenler, terk edenler, boşa çıkmaya yazgılı başkaldırılar ve sesi kesilip kendi acısını kutsamak zorunda kalanlar…

“Gövdem parçalanmış gibi, iki dünya arasında mıydım ne?

Ruhum bir beden seçip içine gireyazsa.

Her gün gittim geldim dört saat yolla birlikte beş.

Evlerde odalarda şehirlerde sokaklarda hastanelerde.

Ateşin başına oturur gibi dizildik

Sonra tekrar tekrar.

Küller biriktirdim közler

Çevirdim çevirdim pişirdim dünyayı.”

Bu kitaba ilgi duyanlar için ek öneriler: Neslihan Önderoğlu: Yeryüzü Yorgunları; Polat Özlüoğlu: Peri Kızı Af Buyrun; Gamze Arslan: Kanayak; Cemil Kavukçu: Üstü Kalsın.

ŞENGÜL CAN, 1985’te Zara’da doğdu. Sakarya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. “Sarkaç” adlı dosyası Varlık dergisinin düzenlediği 2013 Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Sarkaç adıyla Varlık Yayınları’nca kitaplaştırıldı. Bir Evi En Çok Ne Zaman Terk Edersin? adlı oyunu Galata Perform tarafından düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 7” kapsamında okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluştu (2018).

edebiyathaber.net (26 Aralık 2019)

Yorum yapın