Unutulmaya yüz tutmuş seçili tarifler

Şubat 22, 2023

Unutulmaya yüz tutmuş seçili tarifler

Osman Güldemir, Gökhan Şallı, Emrah Yıldız, Onur Tugay ve Seher Çelik Yeşil tarafından hazırlanan “Osmanlı Meyveli Et Yemekleri” Oğlak Yayınları etiketiyle geçen yıl yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Uzun bir tarihsel kökten beslenerek gelişen osmanlı mutfağı zengin bır çeşitliliğe sahip.

Osmanlı mutfağında birçok lezzet, yemeklerde bir arada bulunmakta. Meyveli et yemekleri, söz konusu lezzet çeşitliliğinin dikkat çekici örneklerinden. Nitekim ayva, erik, kavun, kayısı ve üzüm gibi birçok meyve et yemeklerinde sıklıkla kullanılmış.

Osmanlı meyveli et yemekleri kitabı hem bizzat deneyimleyebilmeniz hem de gelecek kuşaklara aktarabilmeniz adına, unutulmaya yüz tutmuş seçili tarifleri sizlere sunan bir eser.

Kitap hulviye-ferhane aşı’ndan hubeyşiye’ye, istofato kum-makaronya’dan erik dolması’na, hünkâr pilavı’ndan curcaniye’ye kadar birçok meyveli et yemeği tarifini ve besin değerini, kültürel ve tarihî bilgilerle birlikte sunmakta. Alanında uzman akademisyenler ve araştırmacılar tarafından hazırlanan bu kitap, Osmanlı meyveli et yemeklerinin günümüze kazandırılması bakımından hem teorik hem de pratik katkılar ortaya koymakta.

edebiyathaber.net (22 Şubat 2023)

Yorum yapın