Okumayanlar için: “Saraybosna Blues”

Eylül 27, 2019

Okumayanlar için: “Saraybosna Blues”

Semezdin Mehmedinoviç’in “Saraybosna Blues” adlı kitabı, Özlem Yiğit çevirisiyle Ketebe Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bosna Hersek’teki son savaşın korkunç koşullarında yazılan unutulmaz hikâyeler, kesitler ve şiirler…

Balkanların önde gelen şair ve yazarlarından Semezdin Mehmedinoviç, Çetniklerin (Sırp milliyetçilerinin) kuşatması boyunca ülkesinde kalmış ve Phantom of Liberty dergisinin editörlerinden biri olarak kentteki direniş hareketinde aktif şekilde yer almıştı. Bu tanıklık edebiyatın eşsiz gücü ile birleşerek akıllardan silinmeyecek bir okuma deneyimi sunuyor.

“Saraybosna Blues, Nisan 1992’de Bosna savaşının patlak vermesinden bu yana kuşatılmış bu başkentten çıkan en iyi eser olarak geniş kitleler tarafından kabul görüyor.”

– Washington Post

“Üstün bir başyapıt, bütün tarafsızlığıyla tanıklık eder ve kurtarır. Bunu hayatımda yalnızca iki kez yaşadım: Zoran Mušič’in Dachau Toplama Kampı’ndan çizimlerinde ve Semezdin Mehmedinoviç’in Saraybosna Blues’unda. Bu kitap bir klasik olacak.”

– Tomaž Šalamun

“Saraybosna Blues hem bir savaş raporu hem de felsefi bir soruşturma. Bu şiirlerde, mikrodenemelerde ve kısa nesir hikâyelerde Semezdin Mehmedinoviç, bir dünyanın çöküşünü yürek parçalayıcı bir açıklık ve incelikle sunuyor. Yazarın bu kitabı, Bizim Zamanımızda’nın genç Hemingway’inde bulunan zekâ dolu bir hakikat tutkusunu aktarıyor.”

– Paul Auster

edebiyathaber.net (27 Eylül 2019)

Yorum yapın