Oğlak Yayınlarından önemli bir seçki

Haziran 1, 2023

Oğlak Yayınlarından önemli bir seçki

Adil İzci’nin derlediği “O Ada Senin Bu Ada Benim” Oğlak Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ada!

Ne güzel bir sözcüktür o!

Söylemesi de, türlü türlü imgesi de…

Sait Faik’in “Haritada Bir Nokta” öyküsünün ilk bölümce- lerini anımsayalım: Bırakalım yüz yüze gelmeyi, ardından da ayak basmayı, haritadaki bir ada -altı da üstü de bir noktadır- Sait Faik’e bir anda nelerin nelerin sözünü vermez ki!

Zeyyat Selimoğlu’nun bir kitabının da adı olan “Bir Ada Soyunuyor” öyküsü de ah ne güzeldir! Orada daha yakın yılların bir adasından- Heybeliada’dan- nice albenili kesitler izleriz.

Örnekleri artırmak olası… Nitekim bu kitapta

Jan Neruda, Nejat Gülen, Adnan Özyalçıner, Demir Özlü, Selçuk Erez, Nihat Ziyalan, Yüksel Pazarkaya, Necati Tosuner, İsmail Hakkı Gülsoy, İsmet Tokgöz, Bercuhi Berberyan, Selim İleri, Tülin Dursun, Gültekin Emre, Şükran Yücel, Behlül Ablak, Zeynep Aliye, Vecdi Çıracıoğlu, Arife Kalender, Adil İzci, Haydar Ergülen, Ayşe Sarısayın, Yasemin Yazıcı, Yiğit Baner, Jale Sancak, Nuray Çiftçi, Aziz Gökdemir, Pelin Özer, C. Hakkı Zariç, Uğur Deveci

birer öyküyle adalara giden yolları önümüze seriyor!

Oğlak Yayınları olarak büyük bir keyifle yayımladığımız bu seçkinin size de kendi adanızda bir ferahlık vereceğini umuyoruz.

Adil İzci

16 Şubat 1954 tarihinde Niğde’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı yerde gördü. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde başladığı yükseköğrenimini aynı okulun Yeni Türk Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı (1978). 1980-2010 yılları arasında İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nde (Robert Kolej’de) Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak görev yaptı. Bu okulda 1983-1997 yılları arasında yayımladığı edebiyat ve sanat dergisi Çağrı’daki dil kirliliği üzerine yazılarıyla dikkat çekti. Çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürüyor. Dil Derneği üyesidir.

Yapıtları arasında; Günizi, Su ve Yaprak, Kır ve Gök, “Aşk İmiş”, Haiku’ş adlı şiir kitapları ile Ağaçlar Kitabı, Evler Sokaklar Kitabı, Kuşlar Kitabı, Ada Sularında, Örtmenim, Eski Bir Niğde adlı kitapları; Mavi Kitap adlı derlemesi bulunmaktadır.

Deniz Olsun Adı, Bahar İkindisi, Karamel, Karamel’in Günlüğü, Karamel’in Rüyaları, Hayal Kurmaca, Hayvan Dostlarım adlı çocuk kitapları yayımlanmıştır.

edebiyathaber.net (1 Haziran 2023)

Yorum yapın