Ödüllü terapist kapının ardında konuşulanları anlatıyor: “Terapi Odasında”

Kasım 27, 2018

Ödüllü terapist kapının ardında konuşulanları anlatıyor: “Terapi Odasında”

Susie Orbach’ın “Terapi OIdasında” adlı kitabı, Kübra Tekneci çevirisiyle Epsilon Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Psikoterapide 40 yıllık deneyime sahip olan ve Prenses Diana’nın danışmanı olarak nam salmış Susie Orbach, BBC Radyo 4’te yıllardır bir program yayınlıyor: In Theraphy [Terapide].

Radyo programına katılan dinleyicilerin bir terapi odasında gibi hissettiği ve Orbach’la doğaçlama tekniğiyle kurdukları iletişim, her bölümde ayrı bir soruna ve psikanalizin inceliklerine değiniyor. Bir radyo tiyatrosuna benzeyen bu program, terapinin kişilerarası ilişkilere olduğu kadar bireysel sağlığa etkisini herkese gösterebilmeyi amaçlıyordu ve büyük bir başarı yakaladı.

Terapi Odasında, Orbach’ın bu sansasyonel programından en etkileyici vakaları okurla buluşturuyor.

“Edebiyat gibi, psikanaliz de bireyin özelliklerini irdeleyerek insansı deneyimlerimizin ortak yönlerini ortaya çıkarır. Kişinin hayal kurma ve bunu yansıtma biçimi, durumları yorumlama ve yanlış değerlendirme biçimi, kendi mücadelelerimizde bize rehberlik eder. Ortak insan temalarını ortaya çıkaran, oldukça kişisel ve özgün bir hikâye gelişir.” – Susie ORBACH

Dünya çapında giderek daha fazla ve farklı insan türü terapiye ihtiyaç duyuyor: geçmişin travmalarıyla yüzleşmek, davranış biçimlerini kırmak, yeme bozukluklarının üstesinden gelmek, ilişkilerimiz hakkında konuşmak veya sadece kendimiz hakkında daha çok şey öğrenmek için. Uzmanı olduğu psikoterapi alanında kırk yılı geride bırakan Susie Orbach, New York Times tarafından, “Sigmund Freud’dan sonra Britanya’da çalışan en ünlü psikoterapist” olarak gösterildi. Bu eser, dramatize ettiği bazı vakalar üzerinden, terapi sürecinde olan bitenleri irdeliyor.

Genellikle mahremiyet örtüsü altına sokulan bir süreci uzman gözünden dürüstçe anlatan Terapi Odasında, terapiyi merak edenler veya terapi görmeyi düşünenler için eşsiz bir eser.

Kitabın derlendiği radyo programı hakkında yorumlar:

“Her yeni bölüm, psikodramaya yeni bir anlam getiriyor, insanın dinledikçe dinleyesi geliyor… Programın sürükleyiciliği inkâr edilemez.”

The Times

“Susie Orbach’ın terapi koltuğundan bizlere açıklıkla sunduğu hikâyeler sıcacık ve insanı içine çekiyor.”

Guardian

“Terapist koltuğundan alınmış bu on beş dakikalık kısa öyküler tuhaf bir bağımlılık yaratıyor… insanı düşünmeye itiyor.”

Irish News

SUSIE ORBACH

Susie Orbach, bir psikoterapist, psikanalist, yazar ve sosyal eleştirmendir. Londra’daki Kadın Terapi Merkezi’nin kurucu ortağı, Londra Ekonomi Okulu’nda ziyaretçi profesör ve The Guardian gazetesinin eski köşe yazarlarından biridir. What Do Women Want? (Luise Eichenbaum’la birlikte), On Eating, Hunger Strike, Masumiyetin Sonu, Psikolojideki Kadınlar Ödülü’nün kazananı Bodies ve bir milyondan fazla satan, Birleşik Krallık’ta sürekli baskıda olan uluslar arası çok satan Kadınlar Nasıl Zayıflar da dahil olmak üzere birçok kitabın yazarıdır. New York Times’a göre “[Orbach] Sigmund Freud’dan bu yana Britanya’da hizmet veren en ünlü psikoterapist”tir. Londra’da yaşamaktadır ve dünyanın farklı yerlerinde konferanslar vermektedir.

edebiyathaber.net (27 Kasım 2018)

Yorum yapın