Masthead header

“New York’da İki Aylak Sanatçı” yayımlandı

newyorkta iki aylak sanatci kapakCyrille Martinez’in “New York’da İki Aylak Sanatçı” adlı romanı, Şirin Etik çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

John bir şair. Ama hemen hiç şiir yazmıyor çünkü uyumakla meşgul. Andy bir sanatçı. Eh, tabii sanatı insanların istemediği şeyleri yaratmak olarak tanımlarsak. Peki, ya bu ikilinin yolları kesişirse?

Cyrille Martinez’in 1960’lı yılların başında New York’ta geçen hikâyesi, tamamen ironik ve mizahi bir dille örülü. Bu “tuhaf” roman hem Andy Warhol ve John Giorno’nun hayatlarına önemli bir tanıklık, hem de rüya kent New York’taki sanat camiasına alaycı bir bakış.

“Paris’in tahtını elinden alan ve 20. yüzyıl sanatının başkentine dönüşen New York… Martinez, Warhol’un aynasını bizzat Warhol efsanesine doğrultarak, müphem rivayetleri ve çağdaş edebiyatın içinde var olan fakat solmaya yüz tutmuş dedikoduları canlandırıyor. Sonuç ise nefis bir imgesel şölen, tıpkı New York New York’un kendisi gibi: Hiçbir şey gerçek değil fakat her şey serbest.”

İlk 16 sayfa için>>>

Cyrille Martinez
1972 doğumlu Martinez, Paris’te yaşayan bir şair ve romancıdır. Modern dil, argo, sloganlar ve jargon üzerine Fransa’da ve yurtdışında incelemeler yapmaktadır. Diğer romanları: Chansons de france, L’enlèvement de Bill Clinton ve Musique rapide et lente.

edebiyathaber.net (21 Mart 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r