Nesrin Baytok’un ‘Demir Taht’ adlı romanı yayımlandı!

Nisan 21, 2014

Nesrin Baytok’un ‘Demir Taht’ adlı romanı yayımlandı!

DtahtNesrin Baytok’un ‘Demir Taht’ adlı romanı Bilgi Yayınevi tarafından yayımlandı. 

Arka kapak yazısından:

“Antik çağın Anadolusunda yüzlerce yıl imparatorluk olarak hüküm sürdü Hititler. Bugünkü Suriye, Lübnan bölgesi, Mısırlılarla Hititlerin savaş alanlarıydı. Zengin Asurlu tüccarlar, Hattili veya Hurrili bir kızla evlenerek yuva kuruyor, hem Irak’ta hem Kayseri’de iki eşi, iki ailesi ile ticaretini sürdürüyordu. Altın, gümüşten sekiz kat değerliydi, ama asıl şaşırtıcı olanı demirin değeriydi; kırk kat daha değerliydi altından. Bakır ve gümüş eşit değerdeydi.”

Kitaptan:

Vatarmi hamlesine başlarken Azzari gözlerini dikmiş, onu izliyordu. Elindeki hançeri görünce içgüdüyle kendini Kral’ın önüne attı. Hançer Azzari’nin karnına saplandı. Salon buz kesmişti. Herkes olan biteni kavramaya çalışıyordu. Yerde yatan Azzari kadının kanı giysisinden sızmaya başlamış, ince bir çizgi halinde taş zeminde akıyordu. Her şey o kadar kısa sürede olup bitmişti ki, odadakiler, Majeste’nin kılıcından damlayan kanı görünce ne olduğunu kavradı. Hattuşili savunma güdüsüyle kılıcını çekmiş, Vatarmi’nin boynunu vurmuştu. Savaş Hakpiş kalesinin kalbinde, Kral’ın odasında başlamıştı.

Nesrin Baytok 1960 yılında dünyaya geldi. Babasının memuriyeti dolasıyla Niğde, İzmir, Mersin gibi Türkiye’nin değişik illerinde, ilkokul ortaokul ve liseyi okudu. ODTÜ mezunu bir mühendis olan Baytok yirmi yıl kadar siyasetin içinde bulundu, bir dönem parlamentoda CHP milletvekili olarak görev yaptı. 1999-2004 yılları arasında beş yıl Finansal Forum gazetesinde köşe yazarı olarak düzenli yazıları çıktı, politik makaleler kaleme aldı. Siyasi kariyerin ardından yazmaya ağırlık veren Baytok antik çağın önemli imparatorluğu Hititlerle ilgili araştırmalar yaptı ve Demir Taht romanı ile okurla buluştu. Baytok evli ve bir çocuk annesidir.

edebiyathaber.net (21 Nisan 2014)

Yorum yapın