Neslihan Acu’nun kaleme aldığı ilk çocuk kitabı

Haziran 12, 2024

Neslihan Acu’nun kaleme aldığı ilk çocuk kitabı

Çağdaş edebiyatımızın sevilen isimlerinden Neslihan Acu, çocuklar için yazdığı ilk romanı Barış’ın Akıl Almaz Yolculukları ile Günışığı Kitaplığı etiketiyle okurlarını fantastik bir serüvene davet ediyor.

Tanıtım metninden

Kimimiz insan, kimimiz kedi, hepimiz Dünyalı’yız.

Çağdaş edebiyat eserlerinin yanı sıra gençlik romanlarıyla da sevilen Neslihan Acu, ilk kez çocuklar için yazdı. Baba özlemi çeken, kedilerle haşır neşir, meraklı bir çocuğun düşsel yolculuklarını mizahi bir dille hikâye eden roman, etkileyici kurgusu, renkli karakterleriyle iz bırakıyor. Yaşamın değerini, sevginin gücünü duyumsatırken gülümseten, çocukluğun sınırsız hayal dünyasını yücelten bir fantazya.

Uzay ve tarih filmlerine, çizgi romanlara hayran Barış, annesi ve abisiyle yaşamaktadır. Bambaşka dünyaların hayalini kurarken gündelik hayatından fazlasıyla sıkılır. Bahçedeki yeşil gözlü tuhaf sarman kedinin hayatı bile onunkinden ilginçtir. Başka bir hayatın hayaliyle uyuduğu gecenin sabahında, kendini inanılmaz bir maceranın içinde bulur. Bilmediği şehirler, fantastik yaşlılar parkı, Paris’teki soğuk laboratuvar, sürprizli gemi derken, Barış’ın eve dönüş yolunu bulması zorlaşır…

Yazar hakkında

Neslihan Acu, İstanbul’da doğdu. 1982’de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Yazmaya üniversite yıllarında başladı.Yaptığı çevirilerden bazıları, dönemin edebiyat ve çeviri dergilerinde yayımlandı. İzmir Life dergisinde röportajcı olarak çalıştı. Çeşitli internet sitelerinde ve gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. 2011 yılında TV8’de, Kitap Kulübü adlı bir kültür sanat programını hazırladı ve sundu, pek çok yazarı konuk etti. İlk romanı Meltem K’yı Kim Öldürdü?’yü (2004), Kadından Donkişot Olmaz (2005), Ne Güzel Bir Hiçlikti Aşk (2006), Kuzgunun Şarkısı (2007), Artık Ayrılsak Diyorum (2010) ve İyi Tanrının Çocukları (2015) izledi. Çağdaş edebiyatımızda gerçekçi anlatımıyla yer bulan Acu, Z Yalnızlığı’yla (2017, ON8) ilk kez gençlerle buluştu. Toplumsal meseleleri mizahla işlediği Neydik N’olduk Ailesi (2019) adlı gençlik romanının ardından son kitabı, bu kez çocuklar için yazdığı bir fantazya: Barış’ın Akıl Almaz Yolculukları (2024). Bir sinefil ve çizgi roman koleksiyoncusu olan yazar, eşiyle birlikte İzmir’de yaşıyor; bir oğlu var.

Yorum yapın