Necati Güngör’den okuldan hayata karışan sınıfsız öyküler: “Sevgili Öğretmenim”

Eylül 16, 2015

Necati Güngör’den okuldan hayata karışan sınıfsız öyküler: “Sevgili Öğretmenim”

Sevgili Ogretmen kpk 13İz bırakan öyküleriyle sevilen ödüllü, usta yazar Necati Güngör, son kitabını yine çocuklar için kaleme aldı.

Kitaptaki 11 öykü, çocukluk çağının en önemli simgelerinden olan öğretmenlerin, her koşulda öğrencilerini kucaklayarak onları yaşama hazırlayabilme gücünü örnekliyor. Karşılıklı sorumlulukların ve fedakârlıkların belirleyici olduğu, sevgiyle örülen öğretmen-öğrenci ilişkilerini öyküleştiren yazar, kendine özgü üslubuyla öğretmenlik mesleğinin değerini yalın bir gerçekçilikle, tarafsız bir anlatımla yüceltiyor. Farklı sosyal yapılarda büyüyen öğrencilerin gereksinim duyduğu iletişimi ve öğretmenlerin okul sınırlarını aşan sorumluluklarını hatırlatırken, her öyküsünü sevgi bağıyla kuşatmayı başarıyor. Arka planda resmettiği Anadolu görünümüyle doğayla iç içe, farklılıklara saygıyla yaşamanın önemini ve dayanışmayı duyumsatırken, okura bambaşka yaşamların da kapısını aralıyor. Usta öykücünün eşsiz gözlem gücü ve yılların deneyiminden süzülen kitap, çocuklara, öğretmenlere ve ebeveynlere duygu yüklü bir okuma deneyimi sunuyor.

Sevgili Öğretmenim kitabında yer alan 11 öykü: Sevgili Öğretmenim, Özür, Engeli Aşmak, İçinden Gülen Çocuk, Hatırım İçin, Baba Yurduna Dönüş, Öğretmen Ana, Sanatçı At, Baş Belası, Zurnanın Zırt Dediği Yer, Köyde Bir Prenses.

Necati Güngör, 1949’da Malatya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduğu yıllarda yayımlanan öyküleriyle edebiyat çevrelerinde ilgi gördü. İstanbul’un çeşitli semtlerini tarihsel açıdan, nostaljik bir duyarlılıkla anlattığı yazılarını, Bir Taşralının İstanbul Nostaljisi (1990) adlı kitabında topladı. Çocuklar için Babamın Sedefli Çakısı (1990), Masal Kuşu (1992) ve Papatya Gelin (2004) adlı kitapları yazdı. Günışığı Kitaplığı’nın Köprü Kitaplar koleksiyonu için Sessiz Yürek (2009) adıyla kitaplaştırdığı öyküleri özellikle dikkat çekti. Annelik üzerine düşündüren öykülerini Anneme Bir Ev Alacağım (2011) adı altında topladı. İstanbul’da yaşayan Güngör’ün, Günışığı Kitaplığı’nın yayımladığı son kitabı, öğretmen-öğrenci ilişkisine odaklanan öykülerden oluşan Sevgili Öğretmenim (2015).

edebiyathaber.net (16 Eylül 2015)

Yorum yapın