Masthead header

Necati Cumalı Edebiyat Ödülü’nün kazananı belli oldu

FARUK DUMAN (10)Urla Belediyesi ve Cumalı-Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen Necati Cumalı Edebiyat Ödülü’nün sonucu belli oldu. “Roman” dalında düzenlenen bu yılki ödüle “Köpekler için Gece Müziği” adlı romanıyla Faruk Duman layık görüldü.

54 yazarın başvurduğu yarışmanın seçici kurulunu ise Feyza Hepçilingirler, Nilüfer Kuyaş, Ömer Türkeş, Hayri K.Yetik ve İsmail Mert Başat oluşturdu. Haber kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre; karar, uzun tartışmalar sonunda güçlükle verildi.

12 Ocak 2016’da Urla’da yapılacak törenle, 10.000 TL tutarındaki ödül Duman’a takdim edilecek. Ödül töreninde ayrıca Kalliopi Vetta ve Serap Tamay’ın “Seferis Şarkıları/ Smyrneiko’lar” konserleri de gerçekleşecek. 

edebiyathaber.net (29 Aralık 2015)

 • Kamil Özdalğa - 29/12/2015 - 18:21

  CAN GİBİ BİR YAYINEVİMDE EDİTÖR OLMASA, BIRAKIN ÖDÜL ALMAYI, KİTABINI BİLE BASTIRAMAZ FARUK DUMAN.cevaplakapat

 • Cihan Uyar - 29/12/2015 - 18:30

  Yakından tanısaydınız, böyle konuşmazdınız. Ne naif, ne efendi biridir bir bilseniz!cevaplakapat

 • Asipena - 04/01/2016 - 13:05

  Can yayınlarından çıkmış ve yazarı daha önce bir çok ödül almış esere ödül vermek zor olmasa gerek. Lakin bu tip yarışmalar genç yazarları teşfik etmek için yapılıyor sözde ama ödüller genelde popüler yayınevlerinin yazarlarına veriliyor. Bu sene ödül alan Faruk Duman zaten Can yayınlarında editör ve kitabını Can yayınlarından çıkarmakta bir zorluk çekmiyor olsa gerek. Asıl önemli olan kitabını dahi yayınlatmakta zorlanan genç yazara verilecek destek olmalı. Bu abimiz çok iyi bir yazar olabilir ve dahi yarışmaya katılan diğer eserlerden iyi bir eser de vermiş olabilir lakin yarışma amacına ulaşmamıştır. En azından 1. 2. ve 3. seçilmeli ve ödül paylaştırılmalı. Onu da yapmıyorsan bari kayda değer diğer eserleri de yarışma komitesi olarak açıkla. Yani uzun tartışmalar sonucu verildi deniyor da tartışmanın diğer tarafı nerede? Hangi yazar hangi eseriyle tartışıldı. Yoksa diğer kitaplar hiç okunmadan ödül bu bol ödüllü zatı muhtereme mi verildi? Profesyonel değiller…cevaplakapat

  • Filiz Sarıoğlu - 04/01/2016 - 18:01

   Aynen katılıyorum. Ya Yarışmanın duyurulan koşuluna uyulmalı ya da değiştirilmeli.cevaplakapat

   • Asipena - 05/01/2016 - 13:30

    Genç yazarlar(isimsiz yazar) her koşulda dışlanıyor ve görmezden geliniyor. Bunu bu tip organizasyonlar yapmayacaksa kim,hangi kurum yapacak. Türk edebiyat dünyası 10-15 yazarın elinde maskara olmuş durumda. Bu kişilerin ilk baskıları yüzbinler satıyor ve okuyucuya başka bir seçenek sunulmuyor. Popüler kültür ve onun destekçileri ne yazıkki genç yazarın yaratıcı gücünü bitiriyor içinde kalan motivasyon ve heyecanını da elinden alıyor. Sonra bu topraklarda neden yeni ve nitelikli isim, eser çıkmıyor diye hayıflanıyoruz. Genç yazar için kendini orada ödülü almaza bile ‘kayda değer’ eserler arasında görmesi büyük motivasyon ve belki de bir sonra ki eseri için bir başlangıç adımıdır. Ama nerde bunu düşünen jüri ve edebiyat dünyası…cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r