‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’ sahibi belli oldu

Haziran 3, 2019

‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’ sahibi belli oldu

Türkiye  müzik tarihinin en önemli müzisyenlerinden ve aynı zamanda  Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Yönetim Kurulu Üyesi Edip Akbayram, bu yılki  ‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’ne değer görüldü. Ödülünü yarın Moskova’da Rus – Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organizasyonuyla düzenlenecek ‘Nazım Hikmet’i Anma Törenleri sırasında alacak olan Akbayram, “Çok büyük bir onur benim için. Torunlarıma bırakacağım güzel bir miras” dedi.

Torunlarıma miras

RTİB tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Edip Akbayram’ın Türk halk kültürü ve şiirini modern pop müziği ile birleştirerek büyük kitlelere ulaştırdığı ve toplum sorunlarına her zaman duyarlı kalmış saygıdeğer bir sanatçı olduğu ifade edildi. “Türk müziğine vermiş olduğu emek ve katkılarından dolayı bu ödüle layık görüldü” denildi.

Nâzım Hikmet’in sevgi, barış, dostluk ve özgürlüğü şiirleriyle dünyaya ulaştıran bir dünya şairi olduğunu belirten Edip Akbayram, “Biz Nâzım’ın değerini çok geç anladık” dedi. 50 yıllık sanat hayatında 500’e yakın ödül aldığını belirten Akbayram, “Ancak bu ödülü almak herkese nasip olmaz. Çok büyük bir onur benim için. Çocuklarıma, torunlarıma bırakacağım güzel bir miras” diye konuştu.

Mezarı başında anılacak

2 Haziran Pazar günü saat 18:00’da Russkaya Pesnya Teatr’da ‘Moğollar’ ve MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen konseri ile başlayacak anma töreni, 3 Haziran Pazartesi günü saat 11:00’da Nâzım Hikmet’in Novodeviçi’deki mezarı başında sona erecek. Törene, Nâzım Hikmet Vakfı temsilcileri, sanatçılar, edebiyatçılar ve sevenleri katılacak.

edebiyathaber.net (3 Haziran 2019)

Yorum yapın