Masthead header

Nâzım Hikmet 117. Doğum Gününde Anılıyor

Evrensel değerimiz Nâzım Hikmet, 117. Doğum Yıldönümünde, Sarıyer Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Nâzım Hikmet Vakfı’nın ortaklaşa düzenleyecekleri etkinliklerle anılacak.

15 Ocak 2019 günü saat 11.00’de şairin ülkesinden ayrıldığı son nokta olan Tarabya’da artık gelenekselleşen “Nâzım’a Karanfiller” etkinliği gerçekleştirilecek.

15 Ocak 2019 günü Saat 18.30’da başlayacak ikinci etkinlik “Çocukların Barışı” konulu serginin açılışı ile gerçekleşecek. Nâzım Hikmet Vakfı girişimi, Türkiye PEN Yazarlar Derneği ve Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği’nin katkılarıyla, Nâzım Hikmet’in “Kız Çocuğu” şiiri, 30 kadar dile çevrilip, farklı ülke çocukları tarafından resimlerle yorumlanmıştı. Sanat Yönetmeni Metin Deniz’in düzenlemesiyle sergi bu yorumlardan bir seçkiyi içeriyor.

Saat 19.30’da ise “Barış İçin Müzik Orkestra ve Korosu”nun dinletisi yer alacak. Kurulduğu 2005 yılından bu yana on binlerce çocuk ve gence karşılıksız müzik eğitimi veren, barışın sesini müzikle yayan Barış İçin Müzik Vakfı bir mucize gerçekleştirdi ve kısa sürede festivallerin aranan müzik topluluğu oldu.

Merkezi İstanbul – Edirnekapı’da bulunan, toplumsal ve kültürel dönüşümü de gerçekleştiren “Barış için Müzik Çocuk ve Gençlik Orkestra ve Koroları” bu kez Nâzım Hikmet için; Nâzım Hikmet sevdalıları için ve bir kez daha barış için söyleyip çalacaklar.

Sergi ve Konser; Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde ücretsiz olarak gerçekleşecektir.

edebiyathaber.net (10 Ocak 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r