Masthead header

Namık Kemal, Paris Komünü’ne katılmış

Daha önce Nâzım Hikmet ve Tevfik Fikret’in hayatlarını biyografik roman türünde yazan Hıfzı Topuz, şimdi Türk edebiyatının önde gelen bir başka ismi Namık Kemal’in hayatını yazıyor.

Kitabı için Paris’te araştırmalar yapan Topuz’a göre Namık Kemal ve arkadaşları Paris Komünü’ne katıldı.

Hıfzı Topuz, Nâzım Hikmet ve Tevfik Fikret’ten sonra şimdi de Namık Kemal’in hayatını biyografik roman türünde yazıyor.Fransa’nın başkenti Paris’te konuştuğumuz Topuz, Namık Kemal’in 1860’lı yılların sonu ve 1870’lerin başında Paris’te yaşadığı hayatını ayrıntılarıyla öğrenmek için ciddi bir çalışma gerçekleştirdiğini anlatarak, “Oturdukları adresleri falan biliyorum. Anı ve mektuplarda gittikleri yerler, gördükleri insanları buluyorum. Yeni ne var, nelere hayret etmişler, nelerden hoşlanmışlar, onları da kurgu ile yazıyorum. Yalnız biyografi değil, belgesel roman tarzında. Kendimi Namık Kemal’in yerine koyarak dolaşıyorum onların izlerinde. İzlerini buldukça seviniyorum” dedi.

Şaşkınlıkla izlediler

Namık Kemal’in Menapirzade Nuri Bey ve Reşat Bey’le birlikte Paris Komünü’ne katılan üç Türk’ten biri olduğunu hatırlatan Topuz, “Reşat Bey, Namık Bey ve Nuri Bey komüncü oluyorlar. Tabii Osmanlı’da bunlar yok, ilk kez görüyorlar ve şaşkınlıkla izliyorlar. Reşat Bey ve Namık Kemal döndüklerinde Osmanlı’da İbret’i kurarak, burada gördüklerini ilk kez anlatıyorlar. İşçi hareketlerini, Enternasyonal Marşı’nın nereden çıktığını, ilkelerini aktarıyorlar. Bunları yazan Reşat Bey. Namık Kemal de destekliyor. 10 gündür onların izinde keyifli bir yolculuk sürüyorum” dedi.

Arzu Çakır Morin – Hürriyet (3 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r