Murat Yurdakul’un Turgut Uyar Şiir Ödülü iptal edildi

Eylül 22, 2023

Murat Yurdakul’un Turgut Uyar Şiir Ödülü iptal edildi

Turgut Uyar

Gazete Duvar’ın haberine göre, FEMTRAK tarafından bu yıl ilk kez verilen 2023 Turgut Uyar Şiir Ödülü ikincisi Murat Yurdakul’un ödülü iptal edildi.

Yurdakul’un ‘Fuzuli Piano Uvertürü’ adlı dosyadaki şiirlerden bir kısmının, 2023 Gülten Akın Şiir Ödülü sahibi Fırat Baytak’ın ‘Göç, Yol, ve Taş’ isimli şiir kitabında yayımlanan şiirleri olduğu ve bu şiirlerin tüm manevi haklarının Fırat Baytak’a ait olduğunun seçici kurul tarafından tespit edilmesinin ardından Murat Yurdakul diskalifiye edildi.

FEMTRAK’tan yapılan açıklamada, “Jürimize ve edebiyat camiasına yaşatılan bu olay karşısındaki üzüntümüzü ve şaşkınlığımızı ifade edecek cümleler bulmakta zorlanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Seçici Kurul kararıyla 2023 Turgut Uyar Şiir Ödülü ikinciliği, ‘Otokritik Bir OHAL Markası’ adlı dosyasıyla Hicran Aslan’a verildi.

FEMTRAK dergisi adına Berin Uyar, İnci Öztürk, Yelda Karataş’tan oluşan Yürütme Kurulu’nun düzenleyip yürüttüğü, jürisinde Berin Uyar, Betül Dünder, Esra Algan, Hülya Soyşekerci, İnci Asena, Nilay Özer ve Yelda Karataş’ın bulunduğu ödüle aday 300 şiir dosyası değerlendirildi.

2023 Turgut Uyar Şiir Ödülleri:

Onur Ödülü: ‘Tenden Gömlek” adlı dosyasıyla Arife Kalender

Birincilik Ödülü: ‘Ben Sizin Yabancınızım’ adlı dosyasıyla Ertan Mısırlı

İkincilik Ödülü: ‘Otokritik Bir OHAL Markası’ adlı dosyasıyla Hicran Aslan

Üçüncülük Ödülü: ‘Balkon’ adlı dosyasıyla Aysun Telli

MESAM Özel Ödülü: ‘Ahşap Ağrısı’ adlı dosyasıyla Murat Kaya

Ofistik İşler Özel Ödülü: ‘Bir Rüzgar Beni’ adlı dosyasıyla Anıl Fırat Tosun

FEMTRAK Özel Ödülü: ‘Barbar ve Nakkaş’ adlı dosyasıyla Ulaş Bager Aldemir.

‘ÜZGÜNÜM KENDİ ADIMA, ŞİİR ADINA’

Murat Yurdakul’un ödülünün iptal edilmesinin ardından Fırat Baytak da sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Baytak, “Maalesef edebiyatta lobiler oluştu, küçük şirketler… Bunu yazmak bile acı veriyor. Edebiyatın bu hale gelmesinin, beni bu olaydan daha çok üzdüğünü de belirtmeden geçemeyeceğim. Şahsın olayı kabul edip özür dilemesi ve sağlık ve durumunu da göz önünde bulundurarak hukuki bir süreç başlatmayacağımı bildirmek isterim… Üzgünüm kendi adıma, şiir adına…” ifadelerini kullandı. 

edebiyathaber.net (22 Eylül 2023)

Yorum yapın